Јавно предузеће „Србијашуме“, организовало је данас ( уторак 25.новембра 2025.године), акцију сакупљања семена на подручју Шумског газдинства „Северни Кучај“ Кучево, уз учешће представника FAO организације . Акција је спроведена на више локација : прво у Расаднику „Мишљеновац“ , потом на генеративној семенској плантажи храста китњака Шумске јединице „Мајдан Кучајна“. Након тога извршено је и сакупљање жира храста пера у непосредној близини семенске плантаже. Акција је имала за циљ да истакне важност прикупљања квалитетног репродуктивног материјала, очувања биодиверзитета и одговорног управљања шумским ресурсима. „Верујемо да је ово значајна прилика да заједно истакнемо важност очувања шума и промовишемо добре праксе које доприносе будућим генерацијама“ истакли су овом приликом надлежни из овог Јавног предузећа.
У акцији су, између осталих учествовали Тихомир Мурић, Извршни директор ЈП Србијашума за шумарство, коришћења и комерцијале, Саша Стаматовић директор Организација за храну и пољопривредудиректор ФАО са сарадницима, Сектора за шумарство ЈП „Србијашуме“, Гордана Јанчић, директорка Сектора за маркетинг Јована Обрадовић и директор ШГ „Северни Кучај“ Зоран Пешић









default
ЈП „Србијашуме“ су ове године планирале око 370 хектара нових засада, што је 50 одсто више него претходне године, док је за наредну годину у плану око 460 хектара. Тренд је узлазни и води ка циљу да Србија за двадесетак година достигне преко 45 одсто шумовитости. Такође, у оквиру пројекта „Форест Инвест“, који је потписан почетком године, а којим је држава покренула значајна улагања у шумарство „Србијашуме“ су се обавезале да у наредних седам година подигну 3.000 хектара нових засада и изврше конверзију шума нижег квалитета у високе шуме на додатним површинама.
![]()