1563. Миром у Амбоазу завршен је први верски рат у Француској након којег су хугеноти (протестанти) добили ограничену слободу вероисповести. Хугенотски ратови раздирали су Француску више од 30 година.
1628. Енглези су у Америци основали колонију Масачусетс.
1796. Република Француска донела је Декрет о слободи штампе, који је по доласку Наполеона на власт две године касније престао да важи, а штампа је подвргнута строгој цензури.
1812. Шпански парламент је у Кадису усвојио либерални устав који је постао идеал слободоумних тежњи грађанске класе у европским државама. После повратка на престо 1813, краљ Фердинанд VII је укинуо Устав и обновио феудално-апсолутистички поредак, али је после избијања устанка 1820. био присиљен да га врати на снагу.
1813. Рођен је шкотски мисионар и истраживач Африке Дејвид Ливингстон, који је 1855. открио Викторијине водопаде. Први је истраживао пустињу Калахари, басен реке Замбези и извориште реке Конго. Као највећи британски истраживач Африке, сахрањен је у Вестминстерској катедрали у Лондону.
1861. Енглези су, након вишегодишњих борби, угушили побуну домородачког становништва Маора на Новом Зеланду и они су се повукли у унутрашњост острва.
1872. Рођен је руски балетски кореограф Сергеј Павлович Ђагиљев, оснивач групе „Руски балет“, која је с изузетним успехом наступала од 1909. до 1929.
1920. САД су одбиле да потпишу Версајски уговор после Првог светског рата и да се прикључе Друштву народа, због бојазни од увлачења у рат у случају напада на неку чланицу Друштва.
1930. Умро је енглески државник Артур Џејмс Балфур, премијер Велике Британије 1902-1906. Као министар спољних послова, објавио је 1917. план о стварању националне државе Јевреја у Палестини (Балфурова декларација).
1945. Велика Британија је признала владу Демократске Федеративне Југославије на челу с Јосипом Брозом Титом. ДФЈ су потом признали и САД (18. марта) и СССР (29. марта).
1950. Умро је амерички писац Едгар Рајс Бароуз, аутор пустоловних романа о Тарзану.
1970. Шефови влада Источне и Западне Немачке, Вили Брант и Вили Штоф састали су се у Ерфурту. То је био први сусрет високих званичника две земље од поделе Немачке 1949.
1977. У својој резинденцији у Бразавилу убијен је председник Конга Маријен Нгуаби. За убиство је оптужен и потом погубљен бивши шеф државе Алфонс Масамба Деба. Власт је преузела војна хунта, а за председника је у априлу 1977. проглашен пуковник Јоаким Јомби Опанго.
1978. Израелска војска је окупирала већи део југа Либана.
1991. Народна скупштина Србије преузела је овлашћења распуштене Скупштине Косова и разрешила дужности Ризу Сапунџију, члана Председништва СФР Југославије са Косова.
1994. Трупе владе у Пном Пену заузеле су град Паилин на истоку Камбоџе, главно упориште маоистичког герилског покрета „Црвених Кмера“.
1994. У експлозији бомбе подметнуте у поџемну железницу у главном граду Азербејџана Бакуу, погинуло је 12 и рањено више од 50 људи.
1996. Полиција Федерације БиХ ушла је у Грбавицу, последњу сарајевску општину коју су у босанском рату држале српске снаге. Тиме је завршен пренос власти у сарајевским општинама које су, по Дејтонском споразуму, припале Федерацији БиХ. Највећи део српског становништва је два дана раније напустио Грбавицу, а по подацима Ифора, током преноса власти се из Сарајева иселило 60.000 Срба.
1996. У главном граду Филипина, Манили, у пожару у једној дискотеци је погинуло 150 људи.
1997. Умро је амерички сликар холандског порекла Вилем де Кунинг, утемељивач апстрактног експресионизма, који је 1940-тих година преобразио сликарство у САД.
1999. У експлозији бомбе коју су чеченски терористи активирали на пијаци у јужном руском граду Владикавказ, погинуло је више од 50 људи.
1999. Након неуспелих преговора Срба и косовских Албанаца у Паризу, председник САД Бил Клинтон изјавио је да је „праг прекорачен“ и да проблем Косова угрожава државне интересе САД. Дипломате западних земаља почеле су да напуштају Београд, а међународни верификатори Косово.
2001. Социјалиста Бертран Делано победио је на изборима и постао први градоначелник Париза из редова левице.
2002. Зимбабве је на годину дана суспендован из Комонвелта.
2006. Хиљаде демонстраната окупило се на великом тргу у главном граду Белорусије, Минску, одбијајући да признају резултате председничких избора на којима је по трећи пут победио Александер Лукашенко и тиме наставио своју 12 годишњу владавину.
2008. Прва жена у историји Пакистана је изабрана за председницу Скупштине, докторка Фехмида Мирза, из Пакистанске народне партије.
2011. Почела је војна акција међународних снага у Либији под називом „Одисејева зора“, под командом америчког адмирала Семјуела Џеја Локлира.
2012. Умрла је председница Савета Владе Србије за борбу против корупције, Верица Бараћ која је више од десет година покретала бројне теме о корупцији и у јавности била симбол борбе против те друштвене пошасти.
2014. Председник Демократске странке Србије, Војислав Коштуница, поднео је оставку на страначку функцију, пошто његова странка ДСС, први пут од оснивања 1992, на превременим парламентарним изборима није освојила неопходан број гласова за улазак у Скупштину Србије.
2019. Од циклона „Идаи“ у источној Африци погинуло је 760 људи у Мозамбику, Зимбабвеу и Малавију.
2022. Пуштена је деоница пруге Београд – Нови Сад, у оквиру међународне пруге Београд – Будимпешта. Изградња је почела крајем 2017. године за возове брзине 200 километара на сат.