У 2024. години у саобраћајним несрећама у Србији страдало је 516 људи, од тога шеснаесторо су била деца.
Годишње истраживање које спроводи Агенција за безбедност саобраћаја, између осталог, указује да мање од 60 одсто возача поштује ограничење брзине у насељима али и да 22 одсто пешака прелази улицу на за то предвиђеним местима. Директор Агенције Бранко Стаматовић говорио је за РТС и о регионалним разликама у поштовању саобраћајних прописа као и одређеним изменама закона који се тичу вожње под дејством алкохола.
Директор Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић каже да је један од важних показатеља истраживања проценат оних који се везују на предњим седиштима.
Навео је да 81,9 одсто возача и сувозача везује сигурносни појас, што је, како истиче, знатно иза земаља са развијенијом саобраћајном културом, где тај број иде и преко 95 процената.
Наглашава да би, према процени Агенције, више од 100 живота било спасено да су настрадали користили појас.
Истраживање показује да око 78 одсто грађана прелази улицу на одговарајућем месту, али и да више од 20 одсто испитаних то не чини и да због тога велики број пешака гине у саобраћају.
Такође, истраживање говори да се 71 одсто деце превози на одговарајући начин.
Стаматовић каже да тај податак охрабрује, али недовољно.
Подсећа да се свако дете висине до 135 центиметара мора превозити у одговарајућем дечјем седишту, а док не напуни 12 година не сме се наћи на предњем седишту аутомобила.