1531. У земљотресу у Португалији погинуло је неколико десетина хиљада људи, порушен је велики део престонице Лисабона и неколико других градова.
1777. Рођен је српски војвода и дипломата прота Матеја Ненадовић, који је са стрицем Јаковом покренуо Први српски устанак у ваљевској и шабачкој нахији. Преговарао је с Турцима и Русијом и тиме успоставио прве дипломатске контакте устаника са страним државама. Био је председник Правитељствујушчег совјета – прве српске владе. Његови „Мемоари“, поред књижевне вредности, представљају драгоцен документ времена.
1815. Наполеон Бонапарта побегао је из заточеништва на острву Елба и уз помоћ групе следбеника повратио власт у Француској. Његова друга владавина, названа „сто дана“, окончана је у јуну након војног пораза код Ватерлоа.
1852. Британски војни транспортни брод „Биркенхед“ потонуо је у заливу Симон уз обалу Јужне Африке, а живот је изгубило 485 људи.
1885. Представници 15 земаља на конгресу у Берлину (Афричка конференција), који је организовао немачки канцелар Ото фон Бизмарк, договорили су се о подели централне и источне Африке.
1901. Вође Боксерског устанка у Кини Чи Хсуи и Хсу Ченг Јуу јавно су погубљени одсецањем главе.
1909. Турска је признала аустроугарску анексију Босне и Херцеговине.
1915. Немци су у Првом светском рату, у борби против Француза код Маланкура, први пут у историји ратовања употребили бацаче пламена.
1916. Немци су у Првом светском рату потопили француски теретни брод „Прованса II“. Погинуло је 930 људи.
1935. Шкотски физичар Роберт Вотсон Ват демонстрирао је први комплетан и практично употребљив радар.
1936. Адолф Хитлер је у Немачкој отворио прву фабрику за производњу „народног возила“ (фолксваген).
1952. Британски премијер Винстон Черчил саопштио је да је Велика Британија произвела атомску бомбу и да ће је испробати у Аустралији.
1960. Умро је српски лингвиста Александар Белић, професор Београдског универзитета, председник Српске краљевске академије, односно Српске академије наука и уметности, од 1937. до 1960. и члан свих словенских академија. Оснивач је српске модерне дијалектологије и један од твораца научне синтаксе.
1980. Египат и Израел су успоставили дипломатске односе, чиме је окончано 30-годишње ратно стање између две земље.
1986. Совјетски Савез лансирао је у земљину орбиту први блок свемирске станице „Мир“, која је након 15 година уништена сагоревањем, а несагорели делови пали су у Тихи океан (23. марта 2001).
1990. Под вођством Виолете Бариос де Чаморо, удружена листа 14 опозиционих партија Никарагве добила је изборе победивши сандинисте председника Данијела Ортеге.
1993. У снажној експлозији коју су у Светски трговачки центар у Њујорку подметнули арапски исламски терористи погинуло је шест, а повређено око 1.000 људи. Осам година касније 11. септембра обе куле Центра срушене су у самоубилачком нападу са отетим путничким авионима. У том нападу погинуло је око 3.000 људи.
1995. После губитка око милијарду долара које је на берзи у Сингапуру изазвао дилер Ник Лисон, банкротирала је лондонска банка „Беринг“, једна од најстаријих и најугледнијих британских банака.
2001. Умро је Драгослав Аврамовић, бивши гувернер Народне банке Југославије, аутор програма економске стабилизације 1994. којим је сузбио хиперинфлацију у СР Југославији.
2001. Скупштина СР Југославије укинула је указ о одузимању држављанства династији Карађорђевић који је 1947. донела тадашња комунистичка влада.
2002. Скупштина Србије усвојила је измене Кривичног закона којима је укинута смртна казна.
2004. У авионској несрећи код Мостара (БиХ) погинуо је председник Македоније Борис Трајковски и чланови делегације који су са њим путовали на међународну конференцију о инвестирању у БиХ.
2009. Хашки трибунал ослободио је бившег председника Србије Милана Милутиновића оптужби за злочине над Албанцима на Косову 1999. године.
2012. Већина грађана Сирије на референдуму је подржала измене устава које предвиђају политички плурализам, мања овлашћења председника државе и ограничавање његове власти на два мандата. Референдум је одржан након готово годину дана од избијања побуне коју је режим председника Асада покушавао да угуши.
2016. Посланици Скупштине Косова у трећем кругу гласања изабрали су Хашима Тачија, лидера Демократске партије Косова и заменика премијера, за председника Косова. Избор Тачија прошао је уз неслагање опозиционих посланика и активирање сузавца у сали парламента.
2017. У Немачкој је током 2016-те године пријављено 3.500 напада на избеглице и азиланте у којима је повређено 560 људи, од којих 43 деце.
2020. У тродневним међуверским сукобима у Њу Делхију због спорног закона о држављанству за немуслиманске избеглице из суседних земаља Индије погинуло је више од 20 особа.