Догодило се 2. фебруара

na danasnji dan- dogodilo se
Facebook

 

1509 – Португалци су под командом Франсиска де Алмејде  уништили муслиманску флоту у бици код града Диу у Индијском океану и успоставили контролу у индијским водама.

1536 – Шпански истраживач Педро де Мендоса  основао је на ушћу реке Ла Плата град Буенос Ајрес, главни град Аргентине од 1880.

1709 – Шкотски морнар Александер Селкрик избављен је с пустог пацифичког острва на које је 1704. приспео после бродолома. Његова прича инспирисала је Данијела Дефоа (Даниел) да напише роман „Робинсон Крусо“.

1808 – Наполеонове трупе окупирале су Рим након што је папа Пије VII одбио да призна Напуљско краљевство под француском влашћу и да се придружи алијанси против Велике Британије. Наполеон је потом 1809. одвео папу у заточеништво у Фонтенбло. Папска држава рестаурисана је после Наполеоновог пада 1814.

1834 – Српски кнез Милош Обреновић објавио је трећи хатишериф турског султана Махмуда II, којим је уобличен политички статус и правни карактер Кнежевине Србије. Тим документом Србији је припојено шест нахија, а посебним бератом кнез Милош је добио достојанство српског и наследног кнеза.

1848 – Миром у граду Гваделупе Идалго окончан је двогодишњи рат Мексика и САД. Поражени Мексико уступио је САД Тексас, Нови Мексико, Аризону и Калифорнију.

1878 – Грчка је објавила рат Турској.

1895 – Умро је српски писац Љубомир Ненадовић, који се убраја међу најчитаније српске писце у другој половини 19. века. Рођен у једној од најистакнутијих породица у Србији припадао је првој генерацији српских интелектуалаца школованих у иностранству. У његовом књижевном опусу највреднијим се сматрају путописи („Писма из Немачке“, „Писма из Италије“, „О Црногорцима“).

1907 – Умро је руски хемичар Дмитриј Иванович Мендељејев, који се уврстио међу најистакнутије научнике свога времена открићем периодичног система хемијских елемената (1869), према којем својства хемијских елемената зависе од њихове атомске тежине.

1920 – Мировним уговором у Дорпату (Тарт) Совјетска Русија признала је независност Естоније, која је од 1721. била под руским суверенитетом. Совјетске трупе запоселе су ту земљу у јуну 1940, после чега је Естонија постала саставни део СССР-а.

1924. годиине умро је српски писац Алекса Шантић, аутор антологијских песама „Остајте овђе“, „Емина“, „Вече на шкољу“. Припадао је мостарском кругу око књижевног листа „Зора“, који је покренуо с Јованом Дучићем и Светозаром Ћоровићем.

1943 – Код Стаљинграда (Волгоград) совјетска Црвена армија је после шестомесечних борби присилила немачку Шесту армију на капитулацију. Тиме је завршена једна од кључних битака у Другом светском рату.

1964 – Умро је српски писац, критичар и преводилац Милан Богдановић, професор Београдског универзитета, члан Српске академије наука и уметности. Уређивао је лист „Република“ и часописе „Данас“, „Српски књижевни гласник“, „Књижевне новине“. Био је управник Српског народног позоришта у Новом Саду и Народног позоришта у Београду. Целокупна његова дела објављена су у пет књига под називом „Стари и нови“.

1970 – Умро је енглески филозоф, математичар и писац Бертранд Расел , један од родоначелника аналитичке филозофије, оснивач и председник Међународног суда за утврђивање ратних злочина у Вијетнамском рату. Био је ангажован у борби за мир и разоружање због чега је два пута хапшен. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1950.

1978 – Двојица совјетских космонаута са свемирског брода „Саљут“ су у отвореном свемиру, први пут у историји космичких летова, обавила операцију допуне горива.

1986 – У кнежевини Лихтенштајн жене су први пут гласале на парламентарним изборима.

1990 – Јужноафрички председник Фердинанд де Клерк је укинуо забрану Афричког националног конгреса Нелсона Манделе.

1996 – Умро је амерички филмски глумац и играч Џин Кели  звезда холивудског мјузикла („Американац у Паризу“, „Плес на киши“).

1997 – Полиција је у Београду грубом силом, користећи водене топове, растерала мирне демонстрације грађана који су од новембра 1996. свакодневно протестовали због одбијања власти да призна победу опозиције на локалним изборима у Србији.

2002 – Холандски принц Њилем-Александер оженио се Максимом Зорегуиетом, Аргентинком, чији је отац био припадник хунте, и тиме оживео традицију контроверзних бракова холандске краљевске породице.

2003 – У снажној експлозији у Лагосу уништена је Нигеријска банка, а најмање 33 особе су погинуле. Након тога су избили велики нереди, јер се више стотина људи потукло како би узело новац из срушене банке.

2004 – Умро је британски историчар Алан Булок  аутор биографије нацистичког лидера Адолфа Хитлера: „Хитлер: студија тираније“ (Хитлер: а студy ин тyраннy).

2005. – Умро је Макс Шмелинг, боксерска легенда и први Европљанин шампион света. Бивши немачки боксер је титулу светског првака освојио 1930. победивши Џека Шаркија. У историју бокса ушао је и његов чувени нокаут из 1936, такође, легендарног америчког боксера Џоа Луиса у 12. рунди меча.

2007 – Умро је пијаниста Џо Хантер  добитник три музичке награде „Греми“.

2008 – Против плана турске владе да дозволи студенткињама да на универзитетима носе муслиманску мараму, што је схваћено као увођење радикалнијег облика ислама, протествовало је неколико хиљада људи у Анкари.

2009 – Либијски лидер Моамер ел Гадафи, изабран је за председавајућег Афричке уније. Гадафи је годинама уназад заговарао пројекат јединствене афричке владе, као једини начин да се афричке земље изборе са сиромаштвом и пацификују конфликте без мешања Запада.

2014 – Умро је амерички глумац и режисер Филип Симор Хофман  добитник Оскара, познат по улогама у филмовима „Капоти“, „Сумња“, „Талентовани господин Рипли“, „Магнолија“, „Велики Лебовски“…

2015 – Међународни суд правде у Хагу одбацио је тужбе Хрватске против Србије и Србије против Хрватске, за геноцид.

2018 – Десет миграната се удавило, а 90 нестало пошто се недалеко од обале Либије преврнуо чамац којим су их шверцери превозили ка Европи.

2020 – На Филипинима је потврђен смртни случај од корона вируса, први изван територије Кине.

 

Loading