1503. Рођен је француски астролог Мишел де Нотр-Дам , познат као Нострадамус, најпознатији пророк у историји, аутор књиге „Пророчанства“ (1555). Био је лични лекар француског краља Шарла IX и дворски астролог Катарине Медичи .
1799. Умро је Џорџ Вашингтон , први председник САД (1789-97), који је у рату за независност од Енглеске (1775-83) командовао војском колониста. Одбивши да се трећи пут кандидује за председника, упутио је Американцима „Опроштајну беседу“ .
1822. У Верони је завршен Конгрес Свете Алијансе на којем је одлучено да се интервенише против грађанске револуције у Шпанији, док није прихваћено да се пружи помоћ Грчкој у борби за ослобођење од Отоманског царства.
1900. Немачки физичар Макс Планк објавио је „квантну теорију“, према којој енергија радијације потиче из невидљивих делића, кванта, и није континуирана, како се раније мислило.
1911. Норвешки истраживач Руал Амундсен постао је први човек који је стигао на Јужни пол, претекавши енглеског истраживача Роберта Скота (, који је на Јужни пол стигао 18. јануара 1912.
1916. Данци су гласали да се Западна Индија која је припадала Данској прода САД за 25 милиона долара.
1918. У Великој Британији су први пут на изборима гласале жене и добиле право да се кандидују за посланике. Прва изабрана жена је била грофица Маркиевич , ирски националиста, али није могла да заузме своје место у Парламенту јер је била у затвору.
1927. Велика Британија је признала независност Ирака и подржала његов пријем у Друштво народа.
1935. Први председник Чехословачке Томаш Масарик (од 1918) поднео је оставку, а на положај шефа државе четири дана касније изабран је дотадашњи шеф дипломатије Едуард Бенеш.
1937. Јапан је успоставио марионетску кинеску владу у Пекингу.
1939. Друштво народа је искључило СССР из чланства због агресије на Финску.
1959. Архиепископ Макариос ИИИ постао је изабрани лидер Кипра, а годину дана касније, пошто је Кипар добио независност од Велике Британије, и његов први председник.
1960. Потписана је Париска конвенција о оснивању Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД). Конвенција је ступила на снагу у септембру 1961.
1962. Кенет Каунда формирао је у Северној Родезији (Замбија) прву владу којом су доминирали Африканци.
1981. Израел је анектирао Голанску висораван коју је преотео од Сирије у рату 1967.
1989. Умро је руски нуклеарни физичар Андреј Дмитријевич Сахаров, борац за политичке слободе и људска права и противник нуклеарних експеримената. Добитник је Нобелове награде за мир 1975.
1989. Опозициони лидер Патрисио Ајлвин је изабран за председника Чилеа на првим слободним изборима у тој земљи од 1970. Претходни демократски изабрани шеф државе, социјалиста Салвадор Аљенде убијен је у војном пучу 1973, а на власт је дошао генерал Августо Пиноче .
1994. Председник Републике Српске Радован Караџић затражио је од бившег председника САД Џимија Картера да посредује ради постизања мира у Босни и Херцеговини.
1995. У Јелисејској палати у Паризу потписан је мировни споразум о окончању 44-месечног рата у Босни, који је постигнут 21. новембра у Дејтону, САД. Споразум су потписали председници бивших југословенских република Хрватске, Босне и Херцеговине, и Србије, Фрањо Туђман и Алија Изетбеговић и Слободан Милошевић. Тим споразумом Босна и Херцеговина је подељена на два ентитета – Федерацију БиХ и Републику Српску, а надгледање спровођења мира поверено је снагама НАТО.
1998. У оружаном нападу маскираних лица на кафић у центру Пећи на Косову убијена су шесторица младића српске националности.
1998. У сукобу Војске Југославије и наоружаних Албанаца у близини Призрена погинуло је 36 Албанаца, а шесторица су рањена.
2001. Писац и британски академик немачког порекла Винфриф Георг „Макс“ Себалд, погинуо је у саобраћајној несрећи. Познат је по књигама које су се углавном базирале на трагичним догађајима протеклих 200 година.
2004. Председник Француске Жак Ширак (Јацqуес Цхирац) отворио је највиши мост на свету – Мило виадукт, висок 343 метра и дугачак 2,5 километара.
2010. Високи комесаријат УН за избеглице (УНХЦР) обележио је 60 година постојања. Основан 1950. са 33 запослена и буџетом од 300.000 долара, Комесаријат је имао задатак да после Другог светског рата збрине два милиона избеглица. УНХЦР је 2010 године располагао буџетом већим од три милијарде долара и ангажовао је више од 6.000 људи који су се у 110 земаља бринули о 21 милион избеглица.
2013. Умро Питер О’Тул (Петер О’Тооле), ирски позоришни, филмски и ТВ глумац, познат по улогама у филмовима „Лоренс од Арабије“, „Гоодбyе Мр Цхипс“, „Тхе Рулинг Цласс“, „Тхе Стунт Ман“ и „Мy Фавоурите Yеар“. Награду Оскар за животно дело добио је 2003. године.
2013. Кинеска истраживачка свемирска летелица „Чанге-3“ слетела је на површину Месеца, чиме је Кина, после Русије и САД, постала трећа држава која је успела да пошаље лунарно возило на Месец. У саставу летелице је свемирски модул „Зец од жада“, задужен за тромесечна истраживања геолошке структуре и материја на површини Месеца.
2014. Владајућа Либерално-демократска странка јапанског премијера Шинза Абеа освојила је убедљиву победу на ванредним парламентарним изборима.
2016. Бугарска правница Екатерина Трендафилова именована је за првог председника Специјалног суда за Косово, са седиштем у Хагу, који ће судити за злочине Ослободилачке војске Косова (ОВК).
2016. Руски председник Владимир Путин четврту годину за редом је први на ранг листи најмоћнијих људи на свету америчког часописа Форбс (Форбес).
2018. Скупштина Косова усвојила је три закона којим се Безбедносне снаге Косова трансформишу у оружане снаге.
2023. Специјални суд за Косово са седиштем у Хагу правоснажно је осудио бившег старешину ОВК Саљиха Мустафу на 22 године затвора због ратних злочина над Албанцима на Косову 1999.
2023. Европска унија је отворила приступне преговоре са Украјином и Молдавијом и одобрила статус кандидата за Грузију.