Догодило се 07. децембра

6
Facebook

43. п.н.е. Умро је Марко Тулије Цицерон, римски политичар, писац и чувени говорник.

1815. Стрељан је Мишел Неј , најчувенији Наполеонов маршал. За заслуге у одбрани Француске, у време рестаурације Луја XVIII добио је титулу пера (1814). По повратку Наполеона у марту 1815. (Наполеонових Сто дана) вратио се у његову службу и командовао гардом у бици код Ватерлоа. После Наполеоновог пораза, ухваћен је у бегу, оптужен за издају и осуђен на смрт.

1857. Рођен је српски сликар Урош Предић, члан Српске академије наука и уметности, представник академског реализма, мајстор портрета, икона и историјских композиција. Портретисао је готово све истакнуте личности Србије крајем 19. и прве половине 20. века и израдио више од 1.000 икона.

1914. Скупштина Србије усвојила је у Нишу у Првом светском рату Декларацију о уједињењу јужних Словена у заједничку државу. То је било први пут да српска влада југословенско уједињење поставља као приоритетан циљ српске државне политике.

1941. Јапански авиони напали су америчку поморску базу у Перл Харбуру на Хавајима и уништили велики број авиона и бродова, што је убрзало одлуку САД да се укључе у Други светски рат.

1941. Велика Британија је у Другом светском рату објавила рат Мађарској, Румунији и Финској, земљама које су као чланице Тројног пакта учествовале у агресији на СССР.

1946. Скупштина ФНР Југославије донела је закон о национализацији којим су обухваћена сва већа приватна предузећа. Тиме је ликвидиран и инострани капитал, који је у индустрији и рударству предратне Југославије учествовао са око 50 одсто.

1949. Чанг Кај-шек  је на острву Тајван (Формоза), где је са остацима своје војске побегао након пораза од Народнослободилачке армије Кине, прогласио државу и установио владу.

1965. Васељенски патријарх Атенагора И и папа Павле ВVIукинули су међусобну екскомуникацију две цркве којом је 1054. почео раскол двеју хришћанских цркава.

1970. Убедљива победа на изборима у Источном Пакистану Авами лиге, поборника аутономије Бенгала (касније Бангладеш), довела је до дубоке кризе између Источног и Западног Пакистана, која је наредне године ескалирала у грађански рат.

1971. Совјетска васионска капсула почела је да шаље радио и телевизијске сигнале с Марса.

1974. Кипарски председник архиепископ Макариос III тријумфално је дочекан на Кипру који је напустио 15. јула 1974. после државног удара. Преврат на Кипру организовали су грчки официри, али нису успели да задрже власт.

1975. Индонежанска армија је ушла у Источни Тимор где је, након укидања тровековне португалске колонијалне власти, избио грађански рат.

1985. Умро је енглески писац Роберт Грејвс , истраживач грчке и јеврејске митологије, који је светски углед стекао историјским романом „Ја, Клаудије“ и делом „Грчки митови“.

1988. Совјетски председник Михаил Горбачов објавио је у УН унилатерално смањење совјетских трупа, тенкова, борбених авиона и артиљерије.

1988. У земљотресу у Јерменији погинуло је више од 25.000 људи, 12.000 је повређено, а пола милиона остало без домова. Уништено је десет одсто јерменске индустрије.

1992. Влада Индије забранила је фундаменталистичке покрете после нереда у којима је погинуло најмање 400 Хиндуса и Муслимана. Током нереда разорена је џамија у Ајођи.

1993. Умро је Феликс Уфуе Боањи , први председник Обале Слоноваче од стицања независности 1960. и једини афрички председник који је 33 године непрекидно био на власти.

1995. Сонда с америчког васионског брода „Галилеј“ је ушла у атмосферу Јупитера и 75 минута слала податке пре него што се распала.

1996. Председник Алжира Лиамин Зеруал  озаконио је својим потписом уставне реформе којима се забрањују политичке партије засноване на религији.

1997. Након неуспелих избора у септембру, у Србији су поновљени избори за председника Републике на којима поново ниједан кандидат није добио потребну већину гласова. У други круг су ушли кандидати Социјалистичке партије Србије Милан Милутиновић и Српске радикалне странке Војислав Шешељ, а за председника је 21. децембра изабран Милан Милутиновић.

2001. У грађанском рату у Авганистану талибани су предали своје последње упориште Кандахар.

2002. Ирак је инспекторима УН предао документ о ирачком оружју за масовно уништење као и о војној индустрији, што је захтевано новембарском Резолуцијом Савета безбедности.

2003. Бивши председник Никарагве Арнолдо Алеман проглашен је кривим за превару, прање новца и злоупотребу јавних фондова и осуђен на 20 година затвора.

2004. Хамид Карзаи је положио заклетву као први председник Авганистана изабран на слободним изборима.

2005. Хашки бегунац, хрватски генерал Анте Готовина, ухапшен је у Шпанији на Канарским острвима. Он је био у бекству од јула 2001. због оптужби Хашког трибунала за злочине против човечности над Србима током војне операције „Олуја“.

2007. Умро је један од највећих светских композитора друге половине 20. века Карлхајнц Штокхаузен .

2009. У Копенхагену је отворена конференција Уједињених нација о клими на којој су представници 192 земље преговарали о споразуму који би требало да успори глобално загревање.

2015. На парламентарним изборима у Венецуели први пут већину је добила широка опозициона коалиција Демократско јединство (МУД) и то после 16 година од владавине социјалистичког председника Уга Чавеса.

2018. Анегрет Крамп-Каренбауер , блиска сарадница немачке канцеларке Ангеле Меркер, изабрана је за нову лидерку Хришћанско демократске уније (ЦДУ), победивши у другом кругу предводника десне струје Фридриха Мерц.

2020. На парламентарним изборима у Венецуели, које је бојкотовала опозиција, коалиција Социјалистичка странка председника Николаса Мадура остварила је убедљиву победу и добила контролу над свим политичким институцијама у земљи.

Loading