1700. У бици код Нарве шведске трупе краља Карла XII победиле су надмоћнију руску војску Петра I. У бици је погинуло око 10.000 Руса и 600 Швеђана. На исти дан 1718. Карло XII, шведски „краљ ратник“, симбол националног јунаштва, погинуо је приликом напада на Норвешку.
1835. Рођен је амерички писац Семјуел Ленгхорн Клеменс , познат као Марк Твен (Тњаин), један од највећих хумориста светске књижевности. Светску славу стекао је романима „Пустоловине Тома Сојера“, „Живот на Мисисипију“, „Пустоловине Хаклбери Фина“, „Живот на двору краља Артура“.
1838. Мексико је објавио рат Француској која је три дана раније окупирала град Вера Круз.
1853. Русија је у Кримском рату уништила турску флоту у бици код црноморске луке Синопе.
1872. У Глазгову је одиграна прва фудбалска утакмица између две репрезентације – Енглеске и Шкотске. Меч је завршен резултатом 0:0.
1874. Рођен је енглески државник Винстон Ленард Спенсер Черчил , премијер Велике Британије 1940-45. и 1951-55, вођа Конзервативне странке од 1940. Као један од великих протагониста победе над фашистичким силама, учествовао је на свим важним савезничким конференцијама (Москва, Техеран, Јалта, Потсдам). Аутор је и запажених књижевно публицистичких дела, а за „Мемоаре из Другог светског рата“ добио је 1953. Нобелову награду за књижевност.
1900. Умро је енглески писац ирског порекла Оскар Вајлд . Његово демонстративно кршење викторијанских друштвених конвенција завршило се двогодишњом казном затвора (1895) због хомосексуализма. Умро је у егзилу у Паризу у беди и немилости, а 100. годишњица његове смрти свечано је обележена у Лондону у Вестминстерској опатији, у Паризу, Даблину и Њујорку („Слика Доријана Греја“, „Важно је звати се Ернест“, „Лепеза леди Виндермир“, „Срећни принц и друге приче“).
1939. Више од 20 совјетских дивизија је нападом на Финску започело совјетско-фински „зимски рат“, окончан мировним уговором у марту 1940, којим је Финска принуђена да се одрекне Карелијске превлаке и града Виборг на истоку земље.
1939. Стрељан је мађарски револуционар Бела Кун, један од оснивача Комунистичке партије Мађарске и вођа мађарске совјетске револуције 1919. Претходно је ухапшен у стаљинистичким чисткама и на монтираном процесу у СССР-у осуђен на смрт. Рехабилитован је после XX конгреса КПСС 1956.
1955. Умро је југословенски композитор Јосип Славенски, професор Музичке академије у Београду (1945-55). У тежњи ка обликовању националног израза, спојио је у свом делу елементе музичког фолклора појединих балканских народа с модерном европском музичком техником („Балканофонија“, „Симфонија Оријента“, „Симфонијски еп“, „Песме моје мајке“, сценска музика).
1957. У Бечу је умро српски сликар Паја Јовановић, представник академског реализма, аутор жанр-сцена и великих композиција из српске историје („Сеоба Срба“, „Проглашење Душановог законика“). Након 1906. стекао је европску славу сликајући портрете владара и аристократа.
1967. Аден, Јужни Јемен и Јужноарапска Федерација (17 султаната) стекли су независност након 128 година британске колонијалне владавине и формирали Народну Републику Јужни Јемен, која је на исти дан 1970. добила назив Народна Демократска Република Јемен.
1975. Афричка држава Дахомеј променила је назив у Народна Република Бенин.
1977. Умро је српски и југословенски писац Милош Црњански, један од првака модерне српске прозе после Првог светског рата, уредник првог модернистичког часописа „Дан“ (1919), аутор поетског романа „Сеобе“. Његово дело „Роман о Лондону“ сматра се првим великим космополитским романом у српској књижевности. Бавио се и новинарством и политиком, а Други светски рат затекао га је у дипломатској служби у Риму. До 1965, када се вратио у Београд, живео је као емигрант у Лондону.
1995. Савет безбедности УН једногласно је усвојио одлуку да се 31. јануара 1996. оконча троипогодишња мировна мисија у Босни и Херцеговини.
1996. Око 150.000 људи протестовало је улицама Београда због поништења изборне победе опозиционе коалиције „Заједно“ на локалним изборима.
1996. Влада и побуњеници у афричкој држави Сијера Леоне потписали су споразум о окончању шестогодишњег грађанског рата.
1999. Путнички брод са 302 путника преврнуо се у близини источне кинеске обале. Несрећу су преживеле само 22 особе.
2000. У Пјонгјангу су се срели рођаци из Северне и Јужне Кореје, који су близу 50 година били раздвојени.
2002. Турска је укинула 15 година дуго ванредно стање на југоистоку државе, чиме је завршена ера сукоба турских снага и курдских сепаратиста, током којих је погинуло око 30.000 особа.
2003. Умрла је Американка Гертруда Едерли прва жена која је 1926. препливала Ламанш.
2004. Филипине је погодила снажна олуја током које су сравњена три обалска града. У вишедневним временским непогодама погинуло је преко 840 особа, а више од 750 се води као нестало.
2005. Џон (Јохн) Сентаму, пореклом из Уганде, један од лидера кампање за борбу против расизма, формално је инаугурисан као први британски надбискуп црнац. Он је положио заклетву као 97. надбискуп од Јорка, што је друга највиша позиција у енглеској цркви.
2009. Савет министара ЕУ усвојио је одлуку којом се грађанима Србије, Црне Горе и Македоније од 19. децембра 2009. укидају визе за путовања у земље ЕУ, осим за Велику Британију и Ирску.
2009. Умро је књижевник и академик Милорад Павић, који је светску славу стекао романом „Хазарски речник“.
2014. У Молдавији су одржани парламентарни избори након којих су три главне проевропске партије формирале нову владајућу коалицију, иако је про-руска Социјалистичка партија добила највише гласова.
2015. У Паризу је почео састанак о климатским променама како би се постигао дугорочни споразум свих земаља света о смањењу штетне емисије гасова за коју је кривац човек. Планета Земља је од Протокола из Кјота 1997. године постала још топлија и са још екстремнијим временским приликама.
2018. Апелационо веће Суда БиХ изрекло је ослобађајућу пресуду бошњачком ратном команданту у Сребреници Насеру Орићу и припаднику Армије БиХ Сабахудину Мухићу, који су се у поновљеном поступку теретили за злочин над ратним заробљеницима српске националности на подручју Сребренице и Братунца.
2022. Умро је кинески политичар Ђијанг Цемин, који је на чело Комунистичке партије Кине дошао после демонстрација на Тјенанмену 1989. године. Председник Кине био од 1993. до 2003. године.
2023. Врховни суд Русије забранио је ЛГБТQ+ активизам у тој земљи.
2023. Умро је Хенри Кисинџер (Хенрy Киссингер) један од најутицајнијих дипломата у другој половини 20 века. Приписују му се заслуге за попуштање затегнуности у односима САД са Совјетским Савезом и Кином, и смиривање израелско арапских тензија, али и умешаност у крвав пуч генерала Пиночеа (Пиноцхет) против демокртаски изабраног председника Чилеа Аљендеа (Алленде). Нобелову награду за мир добио је 1973 године због преговора са Северним Вијетнамом.