Међународни дан борбе против насиља над женама обележава се данас, са циљем указивања на значај и величину овог проблема. Глобалној кампањи „16 дана борбе против насиља над женама“ која почиње данас када се обележава Међународни дан борбе против насиља над женама, придружила се и Србија, саопштило је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
„Неке жене годинама у тишини трпе разне облике насиља, што се неретко заврши фемицидом. Зато је важно охрабрити жртве насиља и подићи ниво свести целокупног друштва да је овај начин злоупотребе моћи неприхватљив, забрањен и кажњив“, наводи се у саопштењу Министарства.
Као кључно за превенцију у министарству виде образовање и промовисање равноправности, а борба против насиља према женама и насиља у породици један је и од приоритетних циљева Владе, али је оно на чему се инсистира адекватније поступање, заштита жртве и дужина трајања разрешења.
У Србији је 2017. донет Закон о спречавању насиља у породици, 2016. године у Кривични законик уврштена су, као посебна кривична дела, прогањање, полно узнемиравање и принудни брак, 2018. године усвојен је Закон о бесплатној правној помоћи, а 2021. године Закон о родној равноправности, а извршене су и измене и допуне Закона о забрани дискриминације.
Како се наводи на сајту Уједињених нација (УН), насиље над женама и девојчицама остаје једно од најраспрострањенијих и најраширенијих кршења људских права у свету.
„Глобално, скоро свака трећа жена је барем једном у животу била изложена физичком и/или сексуалном насиљу од стране интимног партнера, непартнерском сексуалном насиљу, или и једном и другом. За најмање 51.100 жена 2023. године, циклус родно заснованог насиља завршио се једним коначним и бруталним чином – њиховим убиством, које је починио партнер или неко од чланова породице. То значи да је једна жена у свету убијена сваких 10 минута“, наводи УН.
Како додају, решење проблема с насиљем над женама лежи у снажним одговорима, позивању починилаца на одговорност и убрзању акције кроз добро опремљене националне стратегије и повећано финансирање покрета за права жена.
Одлуком Генералне скупштине УН 1999. године, 25. новембар проглашен је за Међународни дан борбе против насиља над женама, како би се подигла свест о чињеници да су жене широм света жртве силовања, породичног насиља, злостављања и других облика насиља.
Датум је одабран у спомен на брутално убиство сестара Мирабал, политичких активисткиња у Доминиканској Републици 1960. године.
Датум уједно обележава и почетак кампање „16 дана активизма“ која траје до 10. децембра, Међународног дана људских права.