Седам дана до црног петка, почела и сезона интернет превара

hro-krali-laznim-karticama
Facebook

Сајбер криминалци су током 2024. године покренули више од 38 милиона „фишинг“ напада. Саветник у области информационих технологија Војислав Родић рекао је за РТС да је велики број купаца током „црног петка“ изложен интернет преварама, а упозорава и на нову опасност лажних кју-ар кодова.

Интернет преваре су у фокусу јер с „црним петком“ стижу дани „пражњења џепова“, сезона је распродаја и нижих цена. А следећи петак је – црни петак.

Војислав Родић је рекао да кад год смо на интернету, изложени смо упитима од којих су многи малициозни, док се наша понашања на тој платформи бележе.

„Наручујемо много преко интернета. Стално смо у ишчекивању пакета из далеких крајева света, али онда нам стигне имејл да је пакет стигао, али нас моле да уплатимо још новца због царине и других трошкова. Треба да проверимо куда води тај линк у поруци“, указује Родић.

Према његовим речима, постоји огроман пораст броја корисника интернета, међу којима су и генерације које немају основна информатичка знања, јер се и даље догађају многима невероватни случајеви – када људи дођу у банку да уплате некоме новац јер их наводно чека велико наследство.

Oпасност је лажни кју-ар код. Неко се досетио да преко оригналног кода, налепи лажни који води на сајт који изгледа верно оригиналном где унесете податке картице. Можете одмах да будете жртва и да вам скину средства са рачуна или ваши подаци могу да се продају на такозваном црном вебу“, упозорава Родић.

Напомиње да треба да обратимо пажњу на веб адресу коју посећујемо, као и на сличности, односно разлике са оригиналном.

„Читајте пажљиво, слово по слово. На лажним сајтовима, могу бити слични логои банке, поште или компаније, па треба обратити пажњу, иако смо уморни од свакодневног трансакционог хаоса. ‘Црни петак’ је дан када је велики број купаца изложен ‘фишингу'“, закључује саветник у области информационих технологија Војислав Родић.

 

Извор: РТВ

Loading