Осам деценија од ослобођења Београда у Другом светском рату

oslobodjenje-beograda-u-slikama-body-image-1445264697-size_1000 (1)
Facebook

Београд је у Другом светском рату ослобођен пре 80 година, 20. октобра 1944. после три године и седам месеци немачке окупације.

Главни град Југославије снаге совјетске армије уз помоћ снага НОВЈ ослободиле су током Београдске операције, а након вишедневних тешких борби и уз бројне жртве.

Београдска операција била је једна од кључних, ако не и најважнија војна акција на простору окупиране Југославије у Другом светском рату.

Тада је заузета и главна Железничка станица у дну Немањине, као и хотел „Москва“ на Теразијама.

Немачке јединице коначно су се повукле преко Саве током ноћи 19/20. октобра. Немци су притом жестоко бранили прелазе преко Саве, мост, а такође из стратешких разлога тврђаву, Калемегдан.

Савски мост је претходно миниран с намером да буде подигнут у ваздух након што немачке снаге пређу у Срем.

Исте ноћи, негде пред зору ослобођен је Калемегдан, чији је горњи град претходно увек био искључиво војна зона, неприступачна цивилима.

Савски мост ослободиоци су заузели ујутро 20. октобра.

Планирано подизање моста у ваздух није се догодило пошто су на време пресечни каблови за детонацију. Спасавање моста приписивано је учитељу Миладину Зарићу. Према другој верзији заслуга припада земунцима Николи Милованчеву и Крсти Вучићу. Према трећој верзији експлозив на мосту су демонтирали припадници Дунавске флотиле Црвене армије, за шта је одликован капетан Григориј Орхипенко.

Земун је ослобођен већ 22. октобра.

Уследиће раније припремљено утврђивање немачких трупа у Срему на потезу који ће постати познат као Сремски фронт, чији ће коначни облик углавном подразумевати линију раздвајања српске и хрватске етничке већине.

Зна се такође да је у Београду остало нешто прикривених припадника немачких посебних јединица, с циљем диверзантских дејства у позадини. Те групе су убрзо разбијене.

Током ослобађања Београда погинуло је, колико се зна, 2.944 припадника Народно ослободилачке војске Југославије (НОВЈ) и 961 борац Црвене армије.

Јосип Броз Тито у Београд је дошао из Вршца, где се налазио током Београдске операције, пошто су све војне операције окончане.

Спомен гробље ослободиоцима Београда, насупрот Новог гробља, отворено је 20. октобра 1954. о десетогодишњици ослобођења града.

Поводом Дана ослобођења Београда у Другом светском рату министри у Влади Србије, представници града као и руски амбасадор у Београду Александар Боцан Харченко положили су данас венце у Спомен комплексу „Гробље ослободилаца Београда“.

Потпредседник Владе Србије Александар Вулин изјавио је данас поводом 80 година од ослобођења Београда да, за разлику од већине европских народа, Срби за слободу дугују само себи, а да је Црвена армија 1944. године помогла да се ослободи Београд, на чему је Србија захвална и неће, како је поручио, постати део антируске хистерије.

Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко изјавио је данас, поводом 80 година од ослобођења Београда, да је та операција била једна од најзначајнијих у ширем стратегијском смислу, и то не само на овим просторима.

Члан Председништва СУБНОР-а Београда Боро Ерцеговац изјавио је данас да је операција ослобађања Београда у Другом светском рату имала велики значај и да је, према оценама многих, одредила даљи ток рата, посебно на југоисточном делу европског ратишта.

Поводом 80 година од ослобођења Београда, председник Републике Србије Александар Вучић положио је данас венац на споменик Незнаном јунаку на Авали.

Loading