Догодило се 20. октобра

na danasnji dan
Facebook

1632 – Рођен је енглески архитекта Кристофер Рен, оснивач Краљевског друштва у Лондону (академија наука) и његов први председник од 1680. до 1682. Пројектовао је низ здања после пожара који је опустошио Лондон 1666. укључујући 53 цркве, међу којима монументалну катедралу Светог Павла.

1728 – У Копенхагену је избио пожар који је током наредних 60 часова уништио трећину града, а чак око половине старог градског језгра.

1757 – Јован Апостоловић је постао, колико се зна, први Србин доктор медицине, одбранивши на универзитету у Халеу, дисертацију: „О начину како душевни ефекти утичу на човечје тело“. Био је лекар у Новом Саду од 1759. и 1762. знатно је допринео сузбијању куге која је захватила Срем, Београд, Бачку и Банат.

1784 – Рођен је енглески државник Хенри Џон Темпл, познат као лорд Палмерстон, два пута премијер између 1855. и 1865. Организовао је „Опијумски рат“ против Кине и Кримски рат против Русије и био иницијатор гушења антиколонијалних устанака у Индији и Кини.

1827 – У поморској бици код Наварина током грчког рата за ослобођење, руски, британски и француски бродови уништили су турску и египатску (формално такође саставни део Турске) флоту.

1836 – Рођен је српски математичар Димитрије Нешић, професор Велике школе у Београду. Био је председник Српске краљевске академије, ректор, министар просвете, члан Државног савета. Увео је метарске мере у Србији. Дела: „Тригонометрија“, „Наука о комбинацијама“, „Алгебарска анализа“.

1843 – Рођен је српски писац Коста Трифковић, комедиограф који је сликао нарави српске Војводине половином 19. века. Гимназију је учио у Новом Саду, Винковцима и Пешти, а након окончања поморске школе живео је као поморац 1862/3. Потом завршава студије права у Пожуну (сада Братислава) и ради у Пешти као чиновник, потом у Новом Саду као бележник и адвокат. Наставио је комедиографску традицију занемарену у српској литератури после Јована Стерије Поповића. Дела: „Избирачица“, „Мило за драго“, „Младост Доситеја Обрадовића“, „Школски надзорник“, „Љубавно писмо“, „Честитам“, „Француско-пруски рат“.

1854 – Рођен је француски писац Жан Николас Артур Рембо, претеча симболизма. Већину песама написао је пре 20. године, а већ у 17. чувену поему „Пијани брод“. Као присталица Париске комуне написао је и више револуционарних песама. Живео је луталачки и дуго боравио у северној Африци, где се бавио трговином. Дела: песничке збирке „Песме“, „Илуминације“, „Боравак у паклу“.

1879 – У Београду су почели преговори америчког дипломате Џона Касона са министром иностраних послова Србије Јованом Ристићем и министром финансија Владимиром Јовановићем о нацрту Трговинског уговора између САД и Србије

краљ Србије Петар И Карађорђевић, а зграду је пројектовао архитекта Јован Илкић.

1941 – Пред офанзивом немачке армије у Другом светском рату совјетска влада је прешла у Кујбишев. Сам Стаљин ипак није напустио Москву.

1942 – Умро је српски глумац, дечји писац, карикатуриста и хумориста Брана Цветковић, оснивач „Орфеума“ за који је написао више од 80 комада и скечева лаког жанра. Школовао се у Београду и Минхену. Био је глумац Народног позоришта, а затим члан путујућих дружина.

1943 – Неколико десетина британских и америчких бомбардера засуло је у Другом светском рату Ниш тепихом бомби, усмртивши више од 250 српских цивила, укључујући више десетина деце. Објекти немачке окупаторске војске претрпели су незнатна оштећења. Био је то почетак бесомучне англоамеричке ваздушне кампање по градовима у Србији, која је трајала до 18. септембра 1944. током које су погинуле хиљаде српских цивила.

1944 – Београд је ослобођен од немачких окупатора у Другом светском рату. На челу јединица које су га ослободиле налазио се совјетски генерал Жданов. На челу јединица НОВЈ налазио се генерал Пеко Дапчевић. Током 12 дана тешких борби погинуло је 16.800 Немаца, а 8.739 је заробљено. Ослобађањем Београда пресечена је комуникација Солун – Будимпешта, па је немачка група армија „Е“ морала да се извлачи из Грчке неповољнијим правцем, што је успорило њено повлачење и повећало губитке.

1945 – Египат, Сирија, Ирак и Либан упозорили су САД да би, по њима, стварање јеврејске државе могло да изазове рат, а истог дана арапске земље су формирале организацију за борбу против ционизма Арапску лигу.

1949 – Југославија је изабрана за несталног члана Савета безбедности УН.

1950 – Умро је амерички политичар Хенри Луис Стимсон, министар рата САД од 1911. до 1913. и од 1940. до 1945. На његову препоруку председник САД Хари Труман одлучио је да у августу 1945. баци атомске бомбе на јапанске градове Хирошиму и Нагасаки.

1971 – Канцелар Западне Немачке Вили Брант добио је Нобелову награду за мир.

1978 – Умро је српски историчар уметности Светозар Радојчић, професор Филозофског факултета у Скопљу до 1941. и Београду од 1945. члан Српске академије наука и уметности. Аутор је низа радова из области српске средњовековне уметности. Дела: „Портрети српских владара у средњем веку“, „Старе српске минијатуре“, „Уметнички споменици манастира Хиландара“, „Мајстори старог српског сликарства“, „Студије о уметности XIII века“, „Иконе Србије и Македоније“, „Милешева“, „Старо српско сликарство“, „Текстови и фреске“, „Узори и дела старих српских уметника“, „Српски псалтир“, „Geschichte der serbischen Kunst von den Anfangen bis zum Ende des Mittelalters“.

1991 – У земљотресу на индијској страни Хималаја погинуло је више од 340 особа и разорено десетине хиљада кућа.

1992 – Умро је Коча Поповић, народни херој, дипломата, потпредседник Југославије. Учесник је грађанског рата у Шпанији. Студирао је филозофију у Паризу. Године 1941. један је од организатора устанка у Србији. Био је на истакнутим војним положајима у НОП-у, од команданта Прве пролетерске бригаде до начелника Генералштаба. Од 1953. до 1964. био је шеф југословенске дипломатије, а од септембра 1966. до априла 1967, после уклањања Александра Ранковића, потпредседник је СФРЈ. Након обрачуна Јосипа Броза Тита с тзв. либералима у Србији, 1972. одстрањен је из политичког живота. У међуратном периоду био је близак надреалистима.

1992 – Јединице ЈНА напустиле су дубровачко ратиште на основу договора с Хрватском и Унпрофором, а полуострво Превлака на улазу у Боку Которску стављено је под контролу посматрача УН.

1995 – Белгијски политичар Вили Клас поднео је оставку на положај генералног секретара НАТО због умешаности у корупционашку аферу.

2002 – На поновљеном референдуму Ирци су прихватили споразум из Нице о проширењу Европске уније.

 

2003 – Умро је српски глумац Миодраг Петровић „Чкаља“, мајстор комедије, један од најпопуларнијих југословенских глумаца. Остварио је око 200 улога у позоришту, на радију, телевизији и филму, али је посебно упамћен по ликовима из хумористичко-сатиричних ТВ серија „Сервисна станица“, „Музеј воштаних фигура“, а незаборавне улоге остварио је и у серијама „Љубав на сеоски начин“, „Камионџије“, „Врућ ветар“. Снимио је 20 филмова укључујући „Пут око света“ и „Силом отац“.

 

2004 – У експлозији гаса у руднику угља у близини града Џенгжоу, у централној Кини, живот су изгубила 122 рудара.

2004 – У експлозији гаса у руднику угља у близини града Џенгжоу, у централној Кини, живот су изгубила 122 рудара.

2011 – Баскијска сепаратистичка организација ЕТА прогласила је обуставу оружаних активности дугих четири деценије. ЕТА је основана 1959. и процењује се да је у њеним терористичким акцијама од 1968. убијено више од 850 особа.

2011 – Убијен је Моамер Гадафи. На челу Либије налазио се преко четири деценије, од 1969. до 2011.

2013 – Преминула је Јованка Броз, удовица Јосипа Броза Тита.

2014 – Светска здравствена организација (СЗО) прогласила је крај епидемије еболе у Нигерији, најмногољуднијој афричкој земљи. Три дана раније званично је проглашен крај еболе и у Сенегалу. У таласу епидемије еболе умро је више од 4.500 особа у западној Африци, углавном у Либерији, Гвинеји и Сијера Леонеу.

2016 – Умрла је Џунко Табеи, прва жена која је освојила Монт Еверест, али и седам највиших врхова света. Као чланица јапанске женске експедиције на Еверест 1975, освојила је тај врх. Други рекорд је остварила 1992. године, када је постала прва жена која је освојила највише врхове свих седам континената. Била је познати еколошки активиста.

 

2018 – Женска одбојкашка репрезентација Србије победом над Италијом 3:2, у финалу, освојила је Светско првенство у Јокохами, Јапан.

 

2018 – Из Куруа у Француској Гвајани, у склопу мисије БепиКоломбо, плод сарадање европске (ЕСА) и јапанске свемирске агенције (JAXA) лансиран је сателит чији је циљ планета Меркур. Летелица би требало да стигне до Меркура децембра 2025.

 

2020 – Приликом урушавања цркве у месту Акјем Батаби у Гани, у округу Асене Мансо на југу земље, 22 особе су погинуле. Здање цркве, иако замишљено монументално, садржало је грешку приликом градње.

 

Loading