Данас је среда, 2. октобар, 275. дан 2024. До краја године има 91 дана.
1187 – Арапски војсковођа и египатски султан, курдског порекла, Саладин, преотео је Јерусалим од хришћана, што је 1189. изазвало Трећи крсташки рат.
1452 – Рођен је енглески краљ Ричард III, који је владао од 1483. до 1485, кад је погинуо у бици код Босворта у борби с трупама Хенрија VII, оснивача династије Тјудор. Ричардовом погибијом окончан је „Рат двеју ружа“ – назван тако јер је династија Ланкастер, с којом је Хенри VII био у сродству, имала у грбу црвену, а династија Јорк белу ружу.
1608 – Холандски оптичар Ханс Липершеј приказао је у Хагу први употребљив телескоп.
1810 – Око 30.000 Турака кренуло је у Првом српском устанку из Босне да угуши устанак, користећи проређеност српске војске на Дрини, чија се главнина борила на другом крају Србије код Варварина, Делиграда и Сокобање. Турци су 12 дана топовима тукли Лозницу, али је нису освојили. Након што је с додатним снагама стигао вођа устанка Карађорђе, Турци су потучени и протерани из Србије.
1836 – Енглески природњак Чарлс Дарвин допловио је на броду „Бигл“ у Енглеску, после петогодишњих истраживања живог света у Јужној Америци и на острвима у јужном Пацифику, која су одлучујуће допринела развоју његове теорије о еволуцији, односно о пореклу врста.
1847 – Рођен је немачки државник и фелдмаршал Паул фон Хинденбург, у Првом светском рату начелник штаба немачке Врховне команде, а од 1925. до смрти 1934. председник Немачке. Истог дана кад је умро, вођа нациста канцелар Адолф Хитлер преузео је апсолутну власт, што је био дефинитивни крај Вајмарске републике, успостављене после немачког пораза у Првом светском рату.
1851 – Рођен је француски маршал Фердинанд Фош, који је у Првом светском рату командовао кључним биткама против Немаца на Западном фронту. У његовом командном вагону у Компијењу код Париза Немачка је 11. новембра 1918. потписала капитулацију, чиме је завршен рат.
1852 – Рођен је шкотски хемичар Вилијам Ремзи, добитник Нобелове награде за хемију 1904. који је открио гасове хелијум, аргон, криптон, радон, неон и ксенон. Доказао је да се хелијум ствара приликом радиоактивног распадања радијума.
1869 – Рођен је индијски национални вођа Мохандас Карамчанд Ганди, назван Махатма (велика душа), предводник борбе за ослобођење Индије од британске колонијалне власти, отац модерне Индије. Завршио је права у Енглеској 1891. од 1893. до 1914. предводио је у Јужној Африци тамошње Индусе, а од 1919. покрет за независност Индије. Гандијева тактика, коју је усвојио Индијски Национални Конгрес, партија која је предводила борбу за независност, већином је подразумевала пасиван отпор. Сам Ганди живео је изразито аскетски, и његови штрајкови глађу показали су се као метод пред којим је британска управа била немоћна. Стекао је огроман углед не само у Индији. Пола године после стицања независности Индије, у Њу Делхију га је у јануару 1948. убио један хинду фанатик из секте „Хинду Махасабха“.
1870 – Становништво Папске државе (званично „Patrimonium Sancti Petri“) плебисцитом је одлучило да се уједини са Италијом, а престоница уједињене Италије је постао Рим (до тада средиште папске државе) уместо Фиренце. Папска држава обновљена је тек Латеранским споразумом између Пија XI и Мусолинија 1929.
1904 – Рођен је енглески писац Грејем Грин, суптилан аналитичар психолошких дилема савременог човека. Дела: романи „Брајтонска стена“, „Моћ и слава“, „Суштина ствари“, „Крај љубави“, „Губаве душе“, „Комедијаши“, „Монсињор Кихот“, „Доктор Фишер из Женеве“, „Министарство страха“, „Трећи човек“, мемоари „Нека врста живота“, „Начини бекства“, драме, есеји, путописи.
1904 – Рођен је индијски државник Лал Бахадур Шастри, председник владе Индије од 1964. до изненадне смрти у јануару 1966. током посете Совјетском Савезу.
1924 – Друштво народа усвојило је Женевски протокол за мирно решавање међународних спорова.
1935 – Италија је напала Етиопију (Абисинију). Древно афричко царство покорено је коришћењем најмодернијих недозвољених средстава попут бојних отрова. Етиопија је тада спојена са италијанским колонијама Сомалијом и Еритрејом и образована је Италијанска Источна Африка. Етиопски цар (негус) Хаиле Селасије ослободио је, уз помоћ Британаца своју земљу већ 1941.
1944 – Немци су угушили устанак у Варшави који је у Другом светском рату подигла Отаџбинска армија лојална емигрантској влади у Лондону, а придружили су му се и варшавски одреди просовјетске Народне армије. Кад је устанак започео 1. августа 1944. Црвена армија и Прва пољска армија, формирана у Совјетском Савезу, улазиле су у варшавско предграђе Прагу, али нису прешле реку Вислу. Више од 200.000 цивила и 25.000 устаника погинуло је током борби, а одмазда над преживелима била је посебно брутална.
1949 – Умро је српски композитор и етномузиколог Коста Манојловић, професор и први ректор Музичке академије у Београду. У београдској Богословији предавач му је био Мокрањац, школовање је наставио у Москви и Минхену, а окончао у Оксфорду. Забележио је мноштво народних песама. Написао је „Споменицу Стевану Мокрањцу“ и етномузиколошке студије „Музичке карактеристике нашег југа“, „Музичко дело нашег села“, „Народне мелодије у источној Србији“. Дела: циклуси хорова „Жалне песме“, „Песме земље Рашке“, „Песме земље Скендербегове“, соло песме, обраде народних песама.
1958 – Француска колонија Гвинеја стекла је независност. До тада она је била саставни део Француске Западне Африке.
1973 – Умро је фински тркач Паво Нурми, који је на дугим стазама освојио девет златних медаља на Олимпијским играма 1920, 1924. и 1928. Светске рекорде је обарао 29 пута.
1990 – Прекинут је саобраћај путничких возова из Београда и Загреба ка Сплиту, Шибенику и Задру и између Бихаћа и Сплита, пошто су пругу блокирали Срби у Книнској крајини како би спречили улазак полиције Хрватске у Книн.
1990 – На аеродрому у кинеском граду Гуангџоу погинуло је 127 људи пошто је отети кинески авион ударио у два авиона која су стајала на аеродромској писти.
1996 – Бивши бугарски председник владе Андреј Луканов усмрћен је ватреним оружјем испред своје куће у Софији.
1998 – Жан Пол Акајесу, бивши мајор армије Руанде оптужен за геноцид и злочине против човечности, осуђен је у Хагу на три доживотне робије.
2000 – У организацији ДОС-а започела је блокада путева и мостова, широм Србије, са захтевом да председник СРЈ Слободан Милошевић призна изборни пораз и одступи.
2006 – Успешно се спустила на земљу прва космичка туристкиња Американка иранског порекла Ануша Ансари. Упркос мањих проблема првих дана лета, она је успешно и у потпуности извела све научне експерименте током боравка на Међународној космичкој станици. Рођена у Техерану 1967. емигрирала је у САД 1984. Туризам у свемиру коштао ју је 20 милиона долара.
2007 – У пожару на московском Факултету за државни и корпоративни менаџмент, погинуло је 9 а повређено је 51 лице, од чега 18 тешко. Међу погинулима и повређенима већина су били студенти и професори тог факултета. У пожару је потпуно изгорео четврти, последњи, спрат и део трећег, зграда је имала дрвени кров, чиме се објашњава брзо ширење пламена.