Штета од суше ће утицати на повећање цена пољопривредних производа

Dry out crops are seen in Bereguardo, 25 kilometres southwest of Milan in northern Italy, Friday, July 8, 2022. The Italian government declared a state of emergency early this week for much of the rain-parched north heavily agricultural regions amid a drought. (AP Photo/Luca Bruno)
Facebook
Процењује се да ће у пољопривреди директна штета од суше износити око 130 милијарди динара и да ће утицати на повећање цене пољопривредних производа, изјавио је професор са Економског факултета у Крагујевцу Петар Веселиновић.

Жетва ратарских култура се ускоро завршава, ускоро почиње и јесења сетва, а Веселиновић каже да је најмање губитака претрпео сунцокрет, а највише губитака соја, чији преноси не прелазе две тоне по хектару, што је недовољно да се покрије уложено.

„Штета од суше ће утицати на повећање цена пољопривредних производа, а то је резултат пропуштене шансе коју ми већ деценијама имамо у пољопривреди услед малог наводњавања и чињенице да је у великој мери промењена клима“, рекао је Веселиновић за РТС.

Стручњаци процењују укупан губитак приноса од 10 до 15 одсто, а у ту процену улази и род кукуруза и репе.

„Семе је јако скупо, очекујемо помоћ државе од 17.000 динара по хектару и да код банака можемо узети бескаматне кредите за репроматеријал па да тако пробамо да нашу цену коштања производа смањимо“, рекао је пољопривредник из Омољице Владимир Лазаров.

Професор са Пољопривредног факултета у Београду Зоран Рајић рекао је да су губици пољопривредника могли да буду покривени повећаним субвенцијама, али и да је већ дошло до повећања цена репроматеријала.

Кад узмете новац који треба да вратите, другачије се односите према њему – водите рачуна где га улажете, а кад добијете онако, што би наш народ рекао, жив новац, онда и не баш“, објаснио је Рајић.

Он је истакао да је ресорно министарство за ову годину определило негде око 1,3 милијарди динара за субвенционисане кредите, што значи да се у производњу „упумпава“ око шест до седам милијарди динара.

Рајић је истакао да многи економисти сматрају да су субвенције у инвестиције корисније од директних давања у пољопривреду и да се то често чује и приликом расправе о предстојећем аграрном буџету чије се мере још креирају.

 

Извор: Танјуг

Loading