Систем уласка и изласка (ЕЕС) из 30 земаља Европске уније за путнике којима није потребна виза почиње да се примењује 10. новембра. Иако је усвојен још 2017. године после више одлагања, ЕЕС почиње тек сада да се користи и односи се на путнике који планирају краћи боравак, најдуже 90 дана унутар шест месеци.
Из Европске уније поручују да ће овај систем провере путника побољшати безбедност у ЕУ, али путнике више занима колико ће то у будућности компликовати путовања и колико ће процедуре провере трајати. Систем је, како се наводи у образложењу, заснован на строгој дигиталној контроли граница, без обзира на начин путовања, а при уласку у 30 европских земаља регистроваће се име путника, тип пасоша, биометријски подаци попут отисака прстију и фотографија лица, као и датуми и места уласка и изласка.
Добро је то што ће формулар који се једном попуни важити три године, с тим што ће путник бити провераван сваки пут када прелази границу. Раније је то било печатирање пасоша, а сада само провера података кроз систем, тако што приликом предаје личног документа систем спаја апликацију са подацима из пасоша. Стручњаци кажу да је процедура једноставна, а апликација преко које ће се попуњавати подаци почиње да ради 6. октобра. Путницима се за сада не издаје никакав документ, суштина је само евидентирање путника коме током ове процедуре не може да се забрани улазак у ЕУ.
Систем ЕЕС је у ствари први корак ка увођењу другог, Европског система путних информација и ауторизације (ЕТИАС), који ће подразумевати да путници из земаља које имају безвизни режим са ЕУ морају преко интернета да аплицирају за дозволу за улазак која ће их коштати седам евра. Средином следеће године, када почиње његова примена, држављани више од 60 земаља међу којима је и Србија мораће да прођу ову процедуру.
При првом попуњавању пријаве путник ће уносити личне податке, имејл и број телефона, као и појединости из личног документа. У понуђеним формуларима попуњаваће се и други подаци попут запослења, детаља боравка у ЕУ, али и информације о евентуалном кажњавању, протеривању из неке земље…
Ова „виза” коштаће седам евра, а неће је плаћати млађи од 18 и старији од 70 година. Важно је знати и то да не постоји могућност групне дозволе, дакле за ЕТИАС ће морати да конкурише сваки члан једне породице која путује заједно.
Како је наведено на сајту Европске комисије, власници пасоша земаља које нису чланице ЕУ морају да аплицирају преко интернета за ову дозволу како би провели исти период унутар граница блока, док ће за дуже боравке морати да затраже визу. Тај документ провераваће гранична полиција на сваком уласку у 30 земаља Европе у којима ће важити.
Примењиваће се за путовања у Аустрију, Белгију, Бугарску, Хрватску, Чешку, Данску, Естонију, Финску, Француску, Немачку, Грчку, Мађарску, Исланд, Италију, Летонију, Лихтенштајн, Литванију, Луксембург, Малту, Холандију, Норвешку, Пољску, Португал, Румунију, Словачку, Словенију, Шпанију, Шведску и Швајцарску. ЕТИАС ће важити три године, и у том периоду биће омогућен неограничен број посета овим земљама. Наведено је и да ће бити повезан са пасошем путника, па је са истеком путног документа потребно аплицирати за нову дозволу. Иако из ЕУ није потврђен тачан датум увођења ове новине, на сајту се наводи да би требало да почне „у првој половини 2025. године”. Наводно, у првих шест месеци после увођења неће бити обавезан, али се препоручује путницима да поднесу захтев за ову дозволу.
Извор: Политика