Догодило се 31. августа

na danasnji dan
Facebook

12 – Рођен је римски цар Калигула запамћен као један од најгротескнијих историјских ликова. Његове екстраваганције попут наводне намере да свог коња прогласи конзулом, допринеле су да га сматрају лудим. Владао је од 37. до 41. године, када је убијен је у завери преторијанаца.

1290 – Краљ Едвард И објавио је прокламацију о прогону Јевреја из Енглеске.

1422 – Умро је енглески краљ Хенри В, који је током владавине од 1413. до смрти наставио Стогодисњи рат са Француском. Победио је Французе 1415. код Азенкура и освојио Париз. У Француској је и умро, а наследио га је деветомесецни син Хенри 6.

1811 – Рођен је француски писац Теофил Готје, претеца парнасоваца и протагонист доктрине „уметност ради уметности“ (л’арт поур л’арт). Захтев за аутономијом уметности изнео је у предговору романа „Госпођица де Мопен“ (1836).

1867 – Умро је Сарл Бодлер, један од највецих француских песника 19. века, ција је поезија отворила нове путеве лирике и афирмисала нове облике песницког схватања света. Његова збирка „Цвеће зла“ (1857) сматра се једним од најзнацајнијих лирских дела 19. века.

1876 – Дворска клика сменила је турског султана Мурата В под изговором да је луд, неколико месеци након сто је досао на власт и довела на престо његовог брата Абдула Хамида ИИ.

1887 – Основан је Стрељацки савез Србије, 36 година после формирања прве стрељацке друзине. Савез је 1909. постао цлан Међународне стрељацке уније, а стрелци из Србије су први пут уцествовали на међународним такмицењима у Лондону и Хамбургу.

1888 – У Лондону је пронађено тело Мери Ен „Поли“ Николс прве зртве Џека Трбосека.

1898 – Рођен је књизевник Дусан Матиц један од најзнацајнијих српских надреалистицких песника, цлан Српске академије наука и уметности (збирке песама „Буђење материје“, „Књига ритула“, збирка есеја „Анина балска хаљина“).

1907 – У Петрограду је потписан енглеско-руски споразум којим су Велика Британија и Русија поделиле интересне сфере у Персији, Авганистану и Тибету.

1920 – Прве радио вести емитоване су на станици 8МК у Детроиту у Мицигену.

1944 – Совјетске трупе и тенкови усле су, у Другом светском рату, у главни град Румуније, Букурест, где су их грађани одусевљено поздравили.

1957 – Малаја (Малезија) је стекла независност.

1962 – Тринидад и Тобаго су постали независна дрзава у оквиру Британског Комонвелта.

1962 – Умро је француски сликар Зорз Брак, једна од доминантних лицности Париске сликарске сколе. Паралелно са Пикасом увео је ликовни израз „кубизам“ (1908).

1969 – У авионској несреци је погинуо америцки боксер Роки Марцано, бивси светски сампион у теској категорији. Титулу је освојио 1952. победом над америцким боксером Џое Волкотом, а са ринга се повукао непобеђен 1956.

1973 – Умро је америцки филмски резисер Џон Форд, аутор висе од 200 филмова и добитник цетири Оскара за филмове „Потказивац“, „Плодови гнева“, „Како је била зелена моја долина“, и „Миран цовек“.

1977 – Председник СФР Југославије Јосип Броз Тито допутовао је у прву посету Кини.

1980 – Пољски радницки лидери потписали су, након двомесецног страјка, споразум са владом о праву на страјк и признавању синдиката „Солидарност“, а Пољска је постала прва земља Совјетског блока у којој је дозвољен рад једног независносг синдиката.

1983 – У Манили је сахрањен вођа филипинске опозиције Бенињо Акина уз присуство висе од милион људи. Убијен је десет дана раније на аеродрому у Манили приликом повратка из трогодисњег избеглиства у САД, циме је филипински диктатор Фердинанд Маркос уклонио најозбиљнијег противкандидата на изборима 1984.

1986 – Умро је Урхо Кеконен, најистакнутији фински политицар после Другог светског рата. Као председник Финске (1956-1982) и поборник мирољубиве политике и свестране сарадње међу дрзавама, знацајно је допринео одрзавању Конференције о европској безбедности и сарадњи (КЕБС, касније ОЕБС) 1975. у Хелсинкију.

1986 – Умро је Хенри Мур, један од највецих енглеских вајара 20. века. Његове скулптуре налазе се на многим јавним местима као сто су зграда УНЕСЦО-а у Паризу и Линколн центар у Њујорку. Био је инострани цлан Српске академије наука и уметности.

1991 – Узбекисатн и Киргистан прогласили су независност од СССР, циме се број република које су изасле из Совјетског савеза попео на десет.

1994 – Трупе бивсег СССР формално су оконцале полувековно војно присуство у бивсој Истоцној Немацкој и на Балтику, церемонијом којој су присуствовали председник Русије Борис Николајевиц Јељцин и канцелар Немацке Хелмут Кол.

1997 – У аутомобилској несреци у Паризу, погинула је британска принцеза од Велса Дајана Спенсер, бивса супруга британског престолонаследника принца Царлса. У несреци су зивот изгубили и њен пратилац Доди ал Фајед и њихов софер.

2001 – У позару изазваном експлозијом у ноцном бару у токијском забавном кварту Кабуцико погинуле су 44 особе, а висе десетина је повређено.
Ударне вест

 

Loading