Догодило се 31. јула

5284489_nsl_share
Facebook

 

1498. Шпански морепловац Кристофер Колумбо је на трећем путовању у „Нови свет“ открио острво које је назвао Тринидад.

1556. Умро је шпански официр и свештеник Игнасио де Лојола, оснивач католичког језуитског реда 1534. Саставио је „устав“ језуитског реда и приручник под називом „Духовне вежбе за владавину над самим собом“.

1648. У борби с Турцима погинуо је прослављени јунак из Равних Котара Вук Мандушић који је, уз Стојана Јанковића и Илију Смиљанића, био најомиљенији јунак српске ускочке епике.

1658. Велики могул Аурангзеб прогласио се царем у Индији.

1789. Руске и аустријске трупе, под командом грофа Александра Суворова и војводе од Кобурга, победиле су отоманску војску код Фокшанија у Румунији.

1849. У бици код Шегешвара погинуо је мађарски песник и револуционар Шандор Петефи (Сандор Петоефи), један од вођа националног покрета 1848. Отац му је био Стеван Петровић, а Шандорово крштено име било је Александар. Сматра се најталентованијим и најбољим мађарским лирским песником 19. века. Снажно је утицао на јужнословенске песнике, посебно на Ђуру Јакшића и Јована Јовановића Змаја („Петефијеве песме“, „Апостол“, „Витез Јанош“).

1886. Умро је мађарски композитор, пијаниста и диригент Франц Лист (Франз Лисзт), музичар романтизма, пијанистички виртуоз, који је изградио модерну клавирску технику и утицао на развој европске музике 19. века („Соната х-мол“, симфоније „Фауст“, „Данте“, „Мађарске рапсодије“).

1912. Рођен је амерички економиста Милтон Фридман, добитник Нобелове награде за економију 1976. Створио је нову монетарну теорију и био поборник идеје да је чврста монетарна политика основа стабилне економије.

1914. Убијен је политичар и историчар Жан Жорес, један од оснивача Француске социјалистичке партије (1902) и оснивач и уредник „Иманитеа“, касније листа француских комуниста.

1919. У Немачкој је донет Вајмарски устав, којим је укинута царевина и успостављена република. Цар Вилхелм ИИ абдицирао је новембра 1918, после капитулације Немачке у Првом светском рату.

1941. Немачки маршал Херман Геринг наредио је шефу полиције Рајнхарду Хајдриху да сачини нацрт плана за истребљење европских Јевреја („коначно решење“).

1944. Француски писац Антоан де Сент Егзипери, аутор „Малог принца“, једне од најчитанијих књига у свету, погинуо је под и даље нејасним околностима током лета над Средоземним морем као пилот извиђачког авиона Ваздухопловних снага Слободне Француске у Другом светском рату.

1954. Италијанска експедиција коју је предводио Ардито Десио, прва је освојила врх Годвин Остин, познат као К2, на Каракоруму, други највиши на свету (8611 м).

1964. Амерички васионски брод без људске посаде „Ренџер 7“ послао је прве снимке тамне стране Месеца.

1965. Рођена је шкотска књижевница Џоан Роулинг, ауторка бестселера о дечаку Харију Потеру (Харрy Поттер), који су преведени на 31 језик и продати у десетинама милиона примерака.

1969. Као први папа у посети Африци, Павле ВИ стигао је у Уганду.

1971. Амерички астронаути Дејвид Скот и Џејмс Ирвин, чланови мисије „Аполо 15“, другог дана боравка на Месецу провели су више од шест часова у вожњи посебним возилом („моон буггy“). То је била прва вожња по тлу Месеца.

1991. Председници СССР-а и САД Михаил Сергејевич Горбачов и Џорџ Буш потписали су у Москви споразум о ограничењу нуклеарног оружја великог домета (СТАРТ).

1993. Нападом Израела на југ Либана, током којег је убијено 140 људи, а 500.000 избегло према северу земље, прекинуто је једнонедељно примирје на Блиском истоку.

1994. Савет безбедности УН одобрио је употребу силе на Хаитију, чиме је дозвољена војна интервенција коју су против војног режима предводиле САД, и омогућен повратак на власт избеглог председника Жана Бертрана Аристида.

1997 – Умро је последњи монарх Вијетнама, бивши цар Бао Дај који је као марионета владао земљом под француском колонијалном управом. После четири деценије у избеглиштву, умро је у војној болници у Паризу у 83. години.

2001 – Умро је бивши председник Португалије Франсиско Коста Гомес. Гомеса је на функцију председника поставила револуционарна хунта, пет месеци после априлске побуне 1974. којом је окончана 50-годишња десничарска диктатура.

2003 – Министар одбране Србије и Црне Горе Борис Тадић допутовао у Израел. То је прва посета министра одбране у историји две земље.

2003 – Хашки трибунал осудио је босанског Србина Миломира Стакића на доживотни затвор због злочина против човечности над несрбима у Приједору и околини 1992. Он је први оптуженик коме је тај суд изрекао казну доживотног затвора. У марту 2006. Жалбено веће Хашког трибунала преиначило је првостепену пресуду у казну затвора од 40 година.

2003 – Аустријанац Феликс Баумгартнер први је посебним падобраном – „карбонским крилом“ за шест минута и 22 секунде прелетео Канал Ламанш, брзином већом од 200 километара на сат. Лет је започео скоком из авиона на висини нешто мањој од 9.000 метара.

2017 – Председник Венецуеле Николас Мадуро прогласио је победу на изборима за чланове Уставотворне скупштине, упркос критици из иностранства и оспоравању опозиције која је позвала на нове протесте. Мадуро је затражио укидање имунитета посланика опозиције да би им се судило.

ФОТО : www.lwd.org.kh

Loading