Вечерас чекамо Нову годину по јулијанском календару ( Српску, Стару, Православну…)

1735283_tan2019114-04527984-1_ls
Facebook

Јулијанска Нова година (најчешће код СрбаСрпска Нова година, понекад и Православна Нова година, а код осталих и Стара Нова година) је празник који се слави 13. јануара по Грегоријанском календару сваке године. Тог датума је 1. јануар по Јулијанском календару.

Иако није званична Нова година, она се радо слави у балканским земљама као што су СрбијаЦрна ГораБосна и Херцеговина (Република Српска), Македонија, православни делови Хрватске

Такође се слави у РусијиБелорусијиУкрајиниЈерменијиМолдавијиГрузији

Занимљиво је и то да традиција обележавања Јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској (као Alter Silvester), као и у неким деловима Галске заједнице у Шкотској (Единбуршки Am Bothan).

По народним обичајима за нову годину Срби су се скуљали и играли народне игре. Током Османске владавине било је забрањено прослављање и поштовање српских традиција, у почетку новогодишња скупљања су била потајна да Османлије не би дознале али како је време пролазило из страха све мање су се одржавали тако да је временом престао овај обичај.

Курир у свом прилогу наводи : пре Првог светског рата прославе Нове године су биле ретке и скромне, а чињеницу да је 1. јануара наступила „нова година“ новине су помињале ретко и никада на првој страни.

Како је Божић прослављан 25. децембра, он је био централни догађај, па је сав гламур и сјај био усмерен на овај велики црквени празник, док су дочеци без каквих данас не можемо да замислимо Нове године били права реткост.Ипак, након Првог светског рата ово је почело да се мења. Године 1919. Србија је прешла на рачунање времена по грегоријанском календару. Како Српска православна црква никада није признала овај календар она је наставила да обележава празнике на дотадашњи начин. И тако је рођена „Српска Нова година“…

Судећи по новинским насловима и огласима из оног доба, ово је изазвало приличну забуну. Негде у то време и прославе Нових година постају све чешће, па је међу ондашњим огласима могуће пронаћи рекламе за дочек „католичке“ нове године, „православне“ нове године, „српске нове године“…

ИЗВОР : Википедија, Курир

Loading