Izložba slikara Veljka Valjarevića koja će se otvoriti u utorak,27. februara, biće prva od ukupno njih 11 koje će ljubitelji likovne umetnpsti imati prilike da vide tokom 2018. u Galeriji savremenih umetnosti Centra za kulturu.Otvaranje izložbe zakazano je za 19 časova i trajaće sve do 13. februara.
Есеј о уметности Вељка Ваљаревића
У првом сусрету са Вељковим цртежима и сликама осетићемо да нас нешто узнемирава. Међутим, тај утисак не може бити трајан и коначан. Простор (платно, папир) је испуњен детаљима који стварају утисак тајанствености, док контарст светло-тамно окупира нашу пажњу и полако нас увлачи у један нови свет. Ту фигуре егзистирају свака за себе;њихов неодређен, често уплашен поглед резултат је страха пред егзистенцијалном тескобом. Фигуре (понекад су то само главе) које припадају том светузагледане су у нешто не непознато, не неодређено, већ у стварност, у стварност модерног човека. Ипак, занимљиво је да је свет који се манифестује на Вељковим цртежима и сликама свет који је у садејству са природом. Постоји сагласје, спона између човека и природе у свету који се остварује пред нама.Човек као да се враћа природи, проналази у њој азил за несхваћеност и празнину коју са собом носи.Однос светло-тамно прераста у анархију светлог и тамног. Ако је приказан ноћни пејзаж, он није потпуно таман; присуство жуте и зелене боје указују на живот природе а тако и човека. Посматрачје у заблуди уколико Вељков ликовни израз схватио као деградирајући и натуралситички. Наиме, на Вељковим цртежима и сликама приметићемо и оне фигуре које можемо окарактерисати као луцидне. Превучене белом бојом, осветљене оне уносе светлост у простор трагичног. Ако се загледамо мало боље, пред нама ће искрснути фигуре које носе одраз ироније, подсмеха. У простору који оне заузимају можемо запазити два симбола: дрво и процветала грана трешње. Оба симбола уносе дух живота у тај тескобан простор; трешњин цвет као симбол среће, али истовремено и пролазности на коју указује положај, карактер фигура, дрво као симбол снаге, истрајности. Имамо одраз духовног наспрам телесног.
Фигура човека спречава да тај простор постане изразито мрачан. Иако детронизована, често сведена на анимално, људска фигура је жива и проговара, понекад криком у духу Мунка, али никако на демонски начин, јер она је чврста и присутна. Та фигура усмерава посматрача на релацијучовек у свету-свет у човеку, указујући му тако наапсурдну констатацију: човек је странац у свету, а стран је и самом себи. Свет Вељкових слика и цртежа је живот представљен у негацијама. Карактер фигура (глава) које егзистирају у том свету је јасан: крик, подсмех, узнемиреност или фацијална замрзнутост. Наиме, експресиван израз постаје побуна против таквог света. Главе својим криком проговарају у Камијевом духу: Ја се буним, дакле ми јесмо.
Veljko Valjarević, rođen 15. 09. 1991. godine u Užicu. Završio srednju ,,Umetničku školu“ u Užicu, smer: Konzervator kulturnih dobara. Diplomirao je na Filološko – umetničkom fakultetu u Kragujevcu, u klasi mr Željka Đurovića, a zatim, na istom fakultetu 2015. godine završio master, pod mentorstvom mr Željka Đurovića i komentorstvom dr Jelene Šalinić Terzić. Trenutno živi i stvara u Beogradu.
Kolektivne izložbe:
- „Izložba malog formata”, Jokanovića kuća, Užice.
- Izložba „Oni koji dolaze”, Gradska galerija, Užice.
- Izložba „Oni koji dolaze”, Gradska galerija, Užice.
- Izložba Š.U.N.D. SKC, Beograd.
- „Bijenale studentskog crteža” Beograd.
- „Iluminacije” Univerzitetska biblioteka, Kragujevac.
- Izložba „Oni koji dolaze”, Gradska galerija, Užice.
- Mikser House ,,Soba 29 (Room 29)”, Beograd.
- Izložba mladih umetnika, EGallery (Executive Group), Beograd.
- Izložba studentskog crteža, ,,Mali likovni salon Narodnog muzeja”, Kragujevac.
- „Regionalni salon”, Gradska galerija, Užice
- Izložba ,,Oni koji dolaze”, Gradska galerija, Užice.
- Diplomska izložba, Narodna biblioteka, „Vuk Stefanović Karadžić”, Kragujevac.
- ,,Prvo međunarodno bijenale Crteža”, Smederevska Palanka – Nagrada publike.
- Izložba studenata FILUM – a ,,Narodni muzej u Kragujevcu”,
- Izložba crteža studenata FILUM – a, SKC Novi Beograd
- ,,Bijenale studentskog crteža”, Beograd
- Master izlozba, Univerzitetska galerija, Kragujevac
- „Regionalni salon”,Gradska galerija, Užice
- Niški crtež, „B1+”, Niš
- Izložba „Amerika”, Galerija Internacionalnog univerziteta, Novi Pazar
- Izložba „Amerika”, Galerija Kulturnog centra, Vrbas
- Izložba „Amerika”, Muzej grada, Leskovac
- Izložba „Amerika”, Dom omladine, Beograd
- Bijenale crteža ,,Osten”, Makedonija
- Izložba ,,Umetnost na papiru”, projekat Biljane Jotić
- Izložba ,,Umetnost na papiru”, Narodni muzej u Užicu
- ,,Formulacije na papiru“, Narodna biblioteka, Beograd
- ,,Naracije na papiru“, Galerija muzeja, Smederevska Palanka
Samostalne izložbe:
- Samostalna izložba – „Dve dame i Vitez” SKC Novi Beograd.
- Samostalna izložba – „Pasaži” Kulturni centar Ribnica, Kraljevo.
- Samostalna izložba, Gradska galerija, Užice
- Samostalna izložba – ’’Je suis Paul Delvaux’’; La Chapelle de la Luxure, Kuća kralja Petra, Beograd
- Samostalna izložba – Izložba crteža i slika, Kulturni centar Kučevo