1747. У лондонској болници „Лок“ отворена је прва клиника у свету за венеричне болести.
1808. Наполеон је анектирао Дубровачку Републику. Анексију је прогласио генерал Огист Мармон, војвода од Рагузе. Тиме је престала да постоји Дубровачка Република, а тај град је 1815. на Бечком конгресу додељен Аустрији.
1841. Рођен је Лаза Костић, зачетник модерне српске поезије, последњи велики песник међу српским романтичарима. Поред поезије, писао је драме, есеје, критике, бавио се филозофијом, превођењем и новинарством. Присталица вође војвођанских Срба Светозара Милетића и борац за уједињење Срба, био је посланик у угарском сабору (збирка „Песме“ међу којима је најпознатија „Санта Мариа делла Салуте“, драме „Максим Црнојевић“, „Пера Сегединац“).
1917. Немачка је у Првом светском рату објавила „тотални рат на мору“ у намери да неограниченим подморничким ратом принуди Велику Британију на капитулацију. Немачко торпедовање америчких бродова који су довозили оружје Великој Британији, нагнало је дотад неутралне САД да уђу у рат против Централних сила.
1918. У Русији је 31. јануар био последњи дан рачунања времена по старом, Јулијанском календару, а следећег дана датум је означен као 14. фебруар, по новом, Грегоријанском календару.
1930. Отворена је Лондонска поморска конференција која се завршила 22. априла споразумом Велике Британије, САД, Француске, Италије и Јапана о регулисању подморничког ратовања.
1946. Југословенска Уставотворна скупштина донела је први Устав државе под новим називом, Федеративне Народне Републике Југославије.
1950. Председник САД Хари Труман објавио је да је наложио производњу хидрогенске бомбе.
1956. Умро је енглески писац Ален Александер Милн, аутор популарних прича за децу „Вини Пу“.
1958. Први амерички вештачки сателит „Експлорер 1“ лансиран је из базе Кејп Канаверал, на Флориди.
1962. На иницијативу САД, на скупу одржаном у Уругвају, Куба је искључена из Организације америчких држава и донета је резолуција о забрани трговине с њом.
1962. Умро је карикатуриста Петар (Пјер) Крижанић, један од родоначелника југословенске карикатуре, писац и есејиста, и један од оснивача сатиричног листа „Ошишани јеж“ (1935). После Другог светског рата објавио је мапу „Против фашизма“.
1964. Ка Месецу је лансирана совјетска аутоматска станица „Луна 9“, која се три дана касније меко спустила и емитовала прве ТВ снимке површине Месеца.
1971. Између Источног и Западног Берлина успостављен је ограничени телефонски саобраћај, први пут после 19 година.
1974. Умро је амерички филмски продуцент Семјуел Голдвин, један од оснивача компаније „Метро-Голдвин-Мајер“ („Најбоље године нашег живота“, „Мале лисице“, Порги и Бес“).
1990. У Москви је отворен амерички ресторан „брзе хране“ „Мекдоналдс“.
1994. У главном граду Сомалије Могадишу амерички маринци у пратњи конвоја, у којем су биле дипломате САД, отворили су ватру на људе окупљене код центра за расподелу хране и убили најмање пет цивила, а многе ранили.
1996. Специјални изасланик генералног секретара УН за људска права Елизабет Рен саопштила је да у Босни има око 200 до 300 масовних гробница и да су за злочине током босанског рата, поред Срба одговорни и босански Хрвати и Муслимани.
1996. Тамилски бомбаш-самоубица улетео је камионом пуним експлозива у централну банку Шри Ланке у Коломбу. Од експлозије је погинуло 90 и рањено од 1.400 људи.
1997. У сукобу наоружаних Албанаца и српске полиције код Вучитрна на Косову убијена су три Албанца и рањена три припадника МУП-а Србије.
1998. Скупштина Републике Српске на заседању у Бањалуци одлучила је да се седиште Владе Републике Српске премести с Пала у Бањалуку.
2001. Након деветомесечног суђења, шкотски суд осудио је на доживотни затвор Либијца Абдел Басет ал Меграха због подметања бомбе у авион Пан Ам-а, који се децембра 1988. срушио код шкотског града Локберија, а погинуло је 270 људи. Његов саучесник Амин Калифа Фахим је ослобођен.
2002. Католичка црква у Ирској пристала је да плати одштету од 110 милиона долара људима који су детињство провели у црквеним сиротиштима, где су их свештена лица сексуално злостављала. До тада је тужбе поднело 3.500 људи који су живели у таквим црквеним институцијама.
2006. Умрла је Корета Скот Кинг, супруга Мартина Лутера Кинга, која је после његове смрти, постала лидер борбе за расну једнакост у САД.
2007. Умро је амерички романописац Сидни Шелдон добитник Оскара за најбољи сценарио 1948. године за комедију „Тхе Бацхелор анд тхе Боббy Соџер“ са Керијем Грантом, Мирном Лој и Ширли Темпл у главним улогама.
2011. Умро је Петер Егнер, осумњичен да је као припадник нацистичких окупаторских снага за време другог светског рата у Србији учествовао у убиству око 17.000 људи, а чије је изручење Србија својевремено тражила од САД.
2012. Јапанске власти су након катастрофе у Фукушими ограничиле трајање нуклеарних реактора на четрдесет година.
2015. Избио је пожар у библиотеци руског Института за друштвене науке у Москви, где се чува више од 14,2 милиона примерака књига и рукописа.
2020. Суд Европске уније у Луксембургу прогласио се ненадлежним за тужбу Словеније против Хрватске због наводне повреде европског права неспровођењем арбитражне одлуке о државној граници.
2020. Велика Британија је са последњим даном јануара, након 47 година, изашла из ЕУ. Европски парламент од 1. фебруара има мање посланика због изласка Велике Британије, уместо 751 бити 705. Велика Британија је имала 73 мандата у том телу, 27 је прераспоређено осталим земљама чланицама, док је 46 места остало празно.
2022. Умро је новинар Душан Машић, уредник информартивног програма радија Б92 средином деведесетих година. Био је први директор АНЕМ-а и консултант за електронске медије. Радио је за ББЦ, Глас Америке и писао за НИН.