1637. Умро је енглески писац и глумац Бен Џонсон аутор сатиричне комедије „Валпоне, или лисица“, која се сматра једним од најбољих дела тог жанра у ренесансној књижевности.
1660. Умро је шпански сликар Дијего Веласкез један од највећих у историји сликарства, дворски сликар шпанског краља Филипа IV (портрети чланова краљевске породице, „Предаја Бреде“, „Венера са огледалом“).
1661. Португал и Холандија потписали су споразум према којем су Португалци задржали Бразил, а Холанђани Цејлон (Шри Ланка).
1796. У Цетињу је Скупштина црногорских старешина изгласала „Стегу“, први писани законски акт у Црној Гори.
1806. Цар Франц I Хабзбург одрекао се титуле римског цара и прогласио се царем Аустрије. Тиме је престало да постоји Свето римско-немачко царство.
1807. Српски просветитељ Доситеј Обрадовић прешао је из Земуна у устаничку Србију, где је као први Карађорђев попечитељ (министар) просвете остао до краја живота (1811).
1809. Рођен је Алфред Тенисон, један од најзначајнијих песника енглеске викторијанске ере, званични дворски песник (Поет Лауреате) (поеме „Краљевске слике“, „Принцеза“, елегија „Ин мемориам“, сонет „Црној Гори“, збирка лирских песама).
1825. Боливија је прогласила независност након готово три века шпанске владавине.
1860. Рођен је српски политичар и филолог Љубомир Стојановић, секретар Српске краљевске академије, који је 1921. с Јашом Продановићем основао Републиканску странку и био њен први председник.
1881. Рођен је енглески микробиолог Александер Флеминг, који је 1928. открио пеницилин. Нобелову награду 1945. поделио је са Ернстом Чејнијем и Хауардом Флоријем, који су први применили пеницилин у лечењу инфекција.
1890. У њујоршком затвору Обурн погубљен је убица Вилијам Кемлер. То је било прво извршење смртне казне на електричној столици.
1914. Аустро-Угарска је објавила рат Русији, а Србија и Црна Гора Немачкој у Првом светском рату.
1916. Рођен је малтешки политичар Дом Минтоф , који је као председник лабуристичке владе од 1971. водио политику одвајања Малте од Велике Британије и Европе, стварајући ближе везе са Либијом и арапским светом.
1918. Завршена је немачка офанзива на Марни. Последњи велики напад Немаца у Првом светском рату завршен је поразом, а око 100.000 немачких војника је погинуло и рањено.
1926. Америчка пливачица Гертруда Едерле постала је прва жена која је препливала Ламанш. Пливање је трајало 14 часова.
1928. Рођен је амерички сликар, новинар, филмски режисер и продуцент Енди Ворхол, најзначајнији представник поп-арта.
1932. Отворен је први венецијански филмски фестивал.
1940. Естонија је ушла у састав СССР под називом Естонска Совјетска Социјалистичка Република.
1941. Усташе су убиле око 600 становника села Пребиловци, углавном жена, деце и стараца.
1945. Американци су у Другом светском рату бацили прву атомску бомбу на јапански град Хирошиму. Град је разорен, 13 квадратних километара претворено је у пустош. Погинуло је око 117.000 људи, а од последица бачене бомбе страдало је 217.137.
1962. Јамајка је стекла независност после 300 година британске владавине.
1973. Умро је кубански диктатор Фулхенсио Батиста и Салдивар, који је владао Кубом од 1952. до 1959, када је збачен у револуцији под вођством Фидела Кастра.
1978. Умро је папа Павле ВИ, чији је понтификат (од 1963) обележен настојањима да католичку цркву приближи савременом свету. Нормализовао је односе са комунистичким земљама и подржавао Покрет несврстаних. Наследио га је Јован Павле И.
1991. Председништво СФР Југославије једногласно је усвојило одлуку о проглашењу потпуне и безусловне обуставе ватре на територији Републике Хрватске.
1995. Хрватски авиони и артиљерија гађали су српске избеглице које су у колонама напуштале територију Хрватске, након офанзиве хрватске војске на Крајину.
1996. Амерички научници објавили су да су пронашли доказ да је на Марсу давно постојао живот, на основу испитивања остатака метеора пронађеног на Антарктику.
1997. Боинг 747 „Кореан ерлајнза“ срушио се на путу из Сеула у близини аеродрома Гуам. Погинуло је 228 путника и чланова посаде, а 26 их је преживело.
1999. Председник Русије Борис Јељцин затражио је од парламента да укине смртну казну у тој земљи.
2001. Врховни суд Калифорније донео је одлуку да произвођачи ватреног оружја не подлежу законској одговорности за криминалну употребу њиховог оружја.
2003. Суд у Мадагаскару осудио је бившег председника Дедијеа Рацирака на 10 година тешког рада због проневере јавних фондова вредних осам милиона америчких долара.
2004. Умро је пионир фанк музике Рик Џејмс чији је чувени хит из 1981. „Супер Фреак“.
2005. Умро је бивши министар иностраних послова Велике Британије Робин Кук који је 2003. напустио владу Тонија Блера у знак протеста због инвазије на Ирак.
2008. Војска Мауританије извела је државни удар против председника Сиди Мухамеда Абдулахија. Након хапшења председника и премијера сву власт је преузео Мохамед Улд Абдел Азиз.
2009. Умрла је Савка Дапчевић Кучар, једна од најутицајнијих хрватских политичарки из времена СФРЈ и истакнути лидер „Хрватског пролећа“ седамдесетих година.
2010. Сједињене Америчке Државе присуствовале су први пут церемонији поводом годишњице нуклеарног напада на Хирошиму, 6. августа 1945, у којем је страдало 140.000 људи. После шест и по деценија, амбасадор САД у Јапану Џон Рус положио је венац у Хирошими. САД никада нису упутиле извињење за атомске нападе на Хирошиму и Нагасаки.
2011. Протестни марш поводом смрти Марка Дагана кога су убили полицајци под неразјашњеним околностима у Лондону, окончан је немирима, који су следеће четири ноћи изазвали талас насиља широм Енглеске у којима је страдало пет особа.
2012. Истраживачко возило америчке свемирске агенције НАСА „Кјуриозити“, величине аутомобила, спустило се на Марс, са задатком да анализом узорка тла ове планете утврди да ли је на њој могло бити живота. Минерали које је идентификовао „Кјуриозити“ на Марсу крајем 2013. сугеришу да је постојало језеро слабог салинитета и неутралне пХ вредности, што су услови погодни за развој живота.
2014. Руски председник Владимир Путин потписао је указ којим се ограничава или забрањује увоз пољопривредних и прехрамбених производа и сировина из земаља које су увеле санкције Русији због њене улоге у сукобима у Украјини.
2019. Председник Мозамбика Филипе Њуси и лидер највеће опозиционе групе у тој земљи Осуфо Момаде потписали су нови мировни споразум којим су се обавезали на окончање вишегодишњег насиља и спровођење избора 15. октобра. Њуси и Момаде су 1. августа потписали споразум о обустављању војних непријатељстава