Догодило се 29. јула

Facebook

1526. У походу на Угарску, турска војска је после тронедељне опсаде заузела Петроварадин. Турци су затим освојили суседне градове у Срему и код Осијека изградили мост на реци Драви, прешли у Угарску и 29. августа, код Мохача, потукли војску краља Људевита ИИ.

1588. Британска флота под командом лорда Хауарда (Хоњард) и сер Франсиса Дрејка (Францис Драке) поразила је шпанску „Непобедиву армаду“ од око 125 бродова, коју је у инвазију на Енглеску послао шпански краљ Филип II.

1805. Рођен је француски историчар и политичар Алексис де Токвил (Алеџис Тоцqуевилле) чије је дело имало значајан утицај на развој грађанске демократије („Америчка демократија“).

1856. Умро је немачки композитор Роберт Шуман (Сцхуманн) један од најзначајнијих и најутицајнијих представника музичког романтизма (Концерт у а-молу за клавир и оркестар, концерти за клавир и за виолончело, циклуси соло песама).

1878. Почела је аустроугарска окупација Босне и Херцеговине, на основу договора европских сила на Берлинском конгресу.

1883. Рођен је италијански диктатор и фашиста Бенито Мусолини (Муссолини), који је владао Италијом од 1922. до 1943. и увео Италију у Други светски рат на страни Немачке

1940. Италијански партизани ухватили су га 1945. при покушају бекства из земље и стрељали.

1890. Умро је холандски сликар Винсент ван Гог (Винцент ван Гогх), два дана пошто је покушао самоубиство. Један од најцењенијих уметника чије је дело пресудно утицало на европско сликарство у тражењу новог ликовног израза, за живота је продао само једну слику.

1900. Анархиста Гаетано Бреши (Бресци) у Монци је убио италијанског краља Умберта И. Атентатор је 1901. извршио самоубиство.

1905. Рођен је шведски политичар Даг Хамаршелд (Хаммарскјолд), генерални секретар УН од 1953. до 1961, када је погинуо при паду авиона у Африци, док је на једном од својих мировних путовања покушавао да оконча кризу Конгу. Постхумно му је додељена Нобелова награда за мир.

1937. Јапанске трупе окупирале су у Кинеско-јапанском рату кинески град Тјенцин.

1940. Почела је ваздухопловна офанзива Немачке на Велику Британију у Другом светском рату.

1941. Вишијевска Француска и Јапан потписали су споразум о „заједничком протекторату“ над Индокином. Француска је наставила управљање Индокином, а Јапан је послао трупе.

1946. У Паризу је почела мировна конференција земаља-победница у Другом светском рату. Мировни уговори, усаглашени током заседања конференције од 29. јула до 16. октобра, потписани су 10. фебруара 1947.

1948. На стадиону „Вембли“ у Лондону отворене су прве Олимпијске игре после Другог светског рата.

1967. У Вијетнамском рату у пожару је оштећен амерички носач авиона „Форестал“ при чему је погинуло 130 људи.

1981. У катедрали Светог Павла у Лондону венчали су се наследник британског престола, принц од Велса Чарлс (Цхарлес) и Дајана Спенсер (Диана Спенцер).

1983. Умро је британски позоришни и филмски глумац Дејвид Нивен (Давид) добитник Оскара 1958. за филм „Одвојени столови“.

1983. Умро је шпански филмски режисер Луис Буњуел (Бунуел) један од највећих редитеља у светској кинематографији, познат по надреалистичким филмским остварењима („Андалузијски пас“, „Виридијана“, „Лепотица дана“, „Дискретни шарм буржоазије“).

1985. Алан Гарсија (Гарциа) инаугурисан је за новог председника Перуа, и са 36 година постао најмлађи шеф државе на свету.

1992. Бивши источнонемачки комунистички лидер Ерих Хонекер (Ерицх Хонецкер) дошао је у Берлин, после осам месеци скривања у Амбасади Чилеа у Москви, да се суочи са оптужницом за смрт многих немачких грађана који су преко Берлинског зида покушали да побегну у тадашњи Западни Берлин.

1994. Бивши премијер Италије Бетино Кракси (Беттино Цраџи) осуђен је на осам и по година затвора због преваре. Кракси је пресуду дочекао у избеглиштву у Тунису, где је и умро.

1996. Кина је извела нуклеарну пробу која је изазвала потрес од 4,3 степена Рихтерове скале, а потом обећала да ће се убудуће придржавати мораторијума на такве пробе.

1999. У Сарајеву је почео самит Пакта стабилности за Југоисточну Европу. Делегације 39 земаља и 17 међународних организација усвојили су 30. јула декларацију о демократизацији и економској обнови Балкана. Србији, која није позвана на самит, поручено је да може да се прикључи Пакту када прихвати демократске промене.

2001. Умро је бивши лидер пољске комунистичке партије Едвард Гјерек (Едњард Гиерек).

2005. „Мирослављево јеванђеље“, најзначајнији, богато илустровани ћирилички споменик српске и јужнословенске, односно српско-словенске писмености из 12. века, написан за хумскога кнеза Мирослава, уписан је у листу Унескове баштине „Меморија света“.

2008. Умро је Мате Парлов, велики боксерски шампион, осам пута првак Југославије, пет пута првак Балкана, два пута светски првак и једном европски првак, освајач златне медаље на Олимпијским играма у Минхену 1972. године.

2011. Умро је Мухарем Первић, књижевник и публициста, књижевни и позоришни критичар, главни уредник листа Студент, часописа Дело и Културно-уметничког програма ТВ Београд. Био је приређивач сабраних дела Иве Андрића, по Андрићевом избору.

2012. Умро је Крис Маркер (91), француски редитељ који је ушао у историју кинематографије начином снимања, иновативном техником, ангажованим погледом и естетским истраживањима времена, сећања и простора филмске слике. У дугој уметничкој каријери реализовао и фотографије, уметничке књиге и инсталације, објављивао песме и теоријске текстове.

2014. Европска унија је увела нове економске санкције против Русије због њене умешаности у рат у Украјини, које ће погодити нафтни сектор, сектор одбране и осетљиве технологије. И САД су увеле нове економске санкције против кључних сектора руске економије.

2018. Умро је великан хрватске музике Оливер Драгојевић („Скалинада“, „Малинконија“, „Опрости ми, папе“, „Вјеруј у љубав“, „Пива клапа испо’ волта“, „Надалина“, „Кароца“ …).

2018. Странка камбоџанског премијера Хун Сена, левичарска Народна партија Камбоџе победила је на парламентарним изборима, чиме је омогућен нови петогодишњи мандат Сену који је на власти 33 године.

2021. На регионалном економском форуму у Скопљу иницијатива Албаније, Северне Македоније и Србије за регионалну сарадњу „Мини Шенген“ добила је нов назив „Опен Балкан“.

Loading