Нападом Аустроугарске на Србију 28. јула 1914. почео Први светски рат

Facebook

Нападом Аустроугарске на Србију 28. јула 1914. године, пре 110 година, почео је Први светски рат.

Власти Двојне монархије искористиле су трагичну погибију престолонаследника надвојводе Франца Фердинанда и његове супруге Софије војвоткиње Хоенберг, у Сарајеву на Видовдан, 28. јуна 1914, да оптуже Србију да наводно стоји иза атентата.

У Бечу је заправо дуго тражен прикладан момент за, како су веровали, коначни обрачун са Србијом. Атентат који су извршили младобосанци узет је отуда као оправдање за рат.

Током Церске битке Срби су потукли Пету Аустроугарску армију, која се у растројству повукла. Крајем августа те 1914. године, трупе Двојне монархије протеране су из Србије. За успешно руковођење војним операцијама током Боја на Церу Степа Степановић дбио је чин војводе.

Била је то прва велика победа савезника у Светском рату.

Наредна инвазија на Србију уследиће 6. септембра. Борбе на Дрини, чији је саставни део била и Битка на Мачковом камену, претвориће се у рововско позиционирање.

Трећа Поћорекова офанзива догодила се 16. новембра. По паду Ваљева и Београда, уследиће противофанзива Срба у Колубарској бици коју је осмислио и предводио Живојин Мишић. До 16. децембра, осим заробљеника, ни један војник Аустроугарске није се више налазио на територији Србије. Победа Срба била је потпуна. Живојин Мишић награђен је потом чином војводе.

Успеси Срба 1914. године, запрепастили су читаву Европу, како Беч и Берлин, тако и савезнике. Било је то тешко понижење Аустроугарске. Паралелно, углед Србије је драстично порастао.

У јесен 1915, међутим, на Србију су удружено напале Аустронемачке трупе, под командом фелдмаршала фон Макензена. Одмах затим Бугари су напали с леђа.

После трагичног повлачења преко планинских врлети до Јадрана, српска војска ће се опоравити на Крфу и у залеђу Солуна, где је тада образован нови фронт.

Пробојем Солунског фронта, који су извели Срби, средином септембра 1918, и победоносном офанзивом која је пресудно допринела поразу Централних сила, окончан је Светски рат. По капитулацији Бугарске, затим и Аустроугарске, Немачка је примирје потписала 11. новембра. Био је то крај Првог светског рата.

 

Извор: Политика

Loading