Државна матура неће бити уведена 2022. године

img_139496
Facebook

Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је да државна матура неће бити уведена 2022. године, као што је раније било планирано, због тога што представља велику промену у образовном систему и захтева темељне припреме у сваком сегменту, али и због околности узрокованих пандемијом коронавируса.

У саопштењу се наглашава да је први потпредседник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић тим поводом формирао Комисију за праћење активности увођења државне матуре у образовни систем, која ће у континуитету и пажљиво пратити припрему сваке од фаза државне матуре.

Увођење матуре на крају средњег образовања, како показују искуства других земаља, захтева опсежне припреме, промене и усаглашавања унутар образовног система.

У оквиру припрема за увођење матуре биле су предвиђене три пробе, како би се у фазама проверавали различити елементи система и предложена решења, идентификовали и отклонили евентуални недостаци, али и како би се свим учесницима дало довољно времена за припрему.

Крајем октобра 2020. године спроведено је и прво пилот тестирање државне матуре, а циљ је био да се провере механизми и процедуре за осигурање квалитета на нивоу школе и стекне увид у то колико су школе припремљене за спровођење стандардизованих испита.

Осим тога, проверавани су квалитет и тежина задатака како би се важне одлуке о државној матури донеле на основу налаза из пилотирања, али и дефинисале смернице за радне групе које ће у наредном периоду кориговати до сада припремљене задатке.

У првом пробном тестирању државне матуре учествовало је 4.067 ученика из 101 школе (2.295 гимназијалаца, 85 ученика из средњих уметничких школа и 1.687 из средњих стручних школа).

Резултати првог пилотирања државне матуре показали су да су процедуре које се односе на безбедност и регуларност испита биле спроведене адекватно.

Чак 95 одсто ученика оценило је да су дежурни наставници  изузетно водили рачуна о регуларности спровођења процедура.

Када је реч о задацима, ученици су оценили да је њихов ниво „средње тежак“.

Радне групе ће, у наредном периоду, на основу ових показатеља, радити на ревизији већ припремљених задатака за наредно пилотирање, које ће бити одложено за наредну школску годину.

Осим тога, ученици су показали слабију мотивацију приликом решавања задатака.

То је било и очекивано, с обзиром на  пандемију коронавируса, као и на чињеницу да резултати постигнути на овом тестирању неће утицати на успех.

Иако су ученици у упитницима махом наводили да су били мотивисани као да раде тест за оцену, али по речима дежурних наставника, време које су ученици утрошили да ураде задатке и број задатака које поједини ђаци нису ни покушали да реше указују на то да су, ипак, били слабије мотивисани него приликом израде контролних и писмених задатака.

Прво пилотирање државне матуре било је значајно искуство за ученике, школе, Министарство, радне групе за израду испитних материјала, оцењиваче тестова и све остале учеснике у припремама за спровођење државне матуре.

Позитивни коментари и сугестије који су добијени од школа охрабрују и на конструктиван начин указују на области у којима су могућа побољшања.

Наредно пилотирање биће одржано следеће школске године, а до тада посебна пажња биће посвећена подробном информисању уже и шире стручне јавности, као и установа образовања, ученика, родитеља и наставника о свим новинама у законској и подзаконској регулативи која регулише ову област, наводи се у саопштењу.

Извор : srbija.gov.rs

Loading